KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Eğitim Faaliyetleri

“Çocuk Dostu Şehir Ankara” projesi kapsamında 10 kişiden oluşan öğrenci grubu ile Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde eğitim çalışması yapılmıştır.
Söz konusu eğitimin ilk aşamasında konferans salonunda öğrencilere müze hakkında bilgi verilmiş olup ardından müze gezisi yapılmıştır.

Eğitim çalışmasının diğer aşamasında müze eğitim atölyesine gidilmiştir. Öğrencilerin müze koleksiyonunda gördükleri eserlere yakın temasını sağlamak amacı ile eserlerin kopyalarına dokunmaları sağlanmış, teşhir salonunda gördükleri eserlerin müze vitrinlerine gelene kadar ne aşamalardan geçtiği, yapılan restorasyon ve konservasyon çalışmaları hakkında bilgi verilmiş ve atölyede parçalar halinde bulunan pişmiş toprak kapların birleştirilerek bir bütün halini getirmesi istenmiştir.  

Sikke darbı konusunda bilgi verilen öğrencilerin darp ettikleri sikkeler hatıra olarak kendilerine verilmiştir.  Neolitik dönem yaşam evinin içinde vakit geçiren öğrencilere anılan dönem hakkında bilgi verilerek uygulamalarla konu pekiştirilmiştir.