KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

“Sualtı Araştırmaları Ve Sualtı Kültürel Mirasımız” Konulu Konferans Gerçekleştirildi

Bakanlığımız izinleri ile yürütülmekte olan arkeolojik kazı, çevre düzeni ve koruma çalışmalarına ilişkin organize edilen konferanslar kapsamında 13.05.2016 Cuma günü Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Osman Özbek Konferans Salonu’nda “Sualtı Araştırmaları ve Sualtı Kültürel Mirasımız” başlıklı bir konferans-panel gerçekleştirildi.
Ülkemiz kıyılarında gerçekleştirilen arkeolojik sualtı çalışmaları, sualtı çalışmalarında kullanılan yöntemler, batıklar ve koruma önlemleri ile bu kapsamda dünyada yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verildi.
Aynı zamanda UNESCO Türkiye Milli Komitesi Sualtı Kültürel Mirası İzleme Grubu üyeleri olan Doç. Dr. Harun ÖZDAŞ ve Yrd. Doç. Dr. Hakan ÖNİZ’in katılımıyla düzenlenen konferans-panele Ankara Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Hayat ERKANAL’ın yanı sıra pek çok meslek elemanı ve ilgililer tarafından da katılım sağlanmıştır.
Konferans-panelin sonucunda katılımcılar tarafından sorulan sorular ve yapılan değerlendirmeler neticesinde sualtı kültürel mirasımızla ilgili olarak önemli tespitler ortaya konuldu.
 
Doç. Dr. Harun ÖZDAŞ, Yrd. Doç. Dr. Hakan ÖNİZ
 
Toplantıdan bir görünüm