KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Antalya Yeni Müzesine Kavuşuyor

Antalya Yeni Arkeoloji Müzesi Proje ihalesi Mayıs ayında gerçekleştirilmiş olup Haziran ayı içerisinde de projelendirme çalışmalarına başlanılması planlanmaktadır.
 
1972 yılında günümüzde kullanılmakta olan binasına taşınan Antalya Müzesi, 30.000 m²’yi kaplayan bir alanda 14 sergi salonu ile heykel ve değişik eserlerin sergilendiği açık hava galerileri ve bahçesiyle ziyaret edilebilmektedir.
 
Bu müzenin bitişiğinde konumlanacak olan ve Erken Tunç Çağı’ndan Osmanlı Dönemi’nin sonuna kadar olan arkeolojik ve etnogtafik eserlerin sergileneceği Yeni Arkeoloji Müzesi’nin toplam kapalı alanı 20.000 m², arsa alanı ise 30.000 m²’dir. Müzede 16.000 m²’yi bulan sergileme alanları, depolar, kafeterya, konferans salonu ve fuaye, çocuk eğitim atölyesi, multivizyon mekanı, müze mağazaları, kütüphane, idari birimler, atölyeler ve laboratvuar yer alması planlanmaktadır.
 
Müze yapımı çalışmalarının tamamlanmasını müteakiben her ay binlerce turistin ziyaret ettiği ve zengin tarihi geçmişe sahip Antalya, 60.000 m²’ye ulaşan yerleşim alanı ile sosyal ve kültürel etkinliklerin gerçekleştirilebildiği önemli bir müze kompleksine kavuşacaktır.