KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Avrupa Miras Günleri

Avrupa Miras Günleri, 3 Ekim 1985'te, İspanya, Granada'da Avrupa Konseyi Mimari Mirastan Sorumlu Avrupa Bakanları 2. Konferansı'nda Fransız Kültür Bakanı'nın, Fransa'da 1984 yılında başlatılan "Kapıları Açık Anıtlar (Monuments Open Doors)" tasarısının tüm Avrupa'ya yayılmasını önermesiyle ortaya çıkmıştır. Avrupa Konseyi, Avrupa Komisyonu'nun da desteği ile 1991 yılında resmi olarak Avrupa Miras Günleri'ni başlatmış olup, Avrupa Miras Günleri'nin Avrupa düzeyinde kutlanmaya başlamasıyla her yıl daha da genişlemiştir. Avrupa Konseyi'nin Eğitim-Kültür, Miras-Gençlik ve Spor Bölümü'nce yürütülen "Avrupa Miras Günleri" etkinlikleri 1999 yılından bu yana Avrupa Konseyi ile Avrupa Komisyonu'nun ortak etkinliği olarak düzenlenmektedir.

Her yıl bir tema belirlenerek, bu tema çerçevesinde düzenlenecek etkinliklerle Avrupa Miras Günleri'ne katılım sağlanması, ülkemizin sahip olduğu kültürel mirasın korunmasına yönelik yaptığımız çalışmaların hem ulusal hem de uluslararası platformda tanıtımının yapılabilmesi, bu konuya verdiğimiz önemin ifade edilebilmesi için önemli bir fırsat oluşturmaktadır.
"Avrupa Miras Günleri" ülkemizde ilk kez 2007 yılında Safranbolu'da düzenlenmiştir. Kutlamaların ikincisi "2008 Avrupa Kültürlerarası Diyalog Yılı" kapsamında "İpek Yolu" güzergâhının Ayaş-Sapanca güzergâhı üzerinde 5–7 Eylül 2008 tarihlerinde, üçüncüsü ise 10-11 Ekim 2009 tarihlerinde Kütahya'da "Miras Kapımızda" teması ile gerçekleştirilmiştir.

"3. Avrupa Miras Forumu ve Avrupa Miras Günleri Ulusal Koordinatörler Toplantısı" 1-3 Ekim 2010 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilmiştir. Aynı yıl "Mirasla Yaşamak" teması ile Antakya'da düzenlenen Avrupa Miras Günleri yerel etkinliklerinin ardından 2012 yılındaki etkinlikler, Altındağ Belediyesi'nin katkılarıyla "Yönetim ve Miras" teması ile Ankara'da gerçekleştirilmiştir. 2013 yılında, "Kırsal ve Kentsel Mirasın Birlikteliği" teması kapsamında Bursa'da düzenlenen etkinlikler, 7-8 Kasım 2014 tarihlerinde "Geçmişten Günümüze Mozaik Mirasımız" teması ile Gaziantep'te gerçekleştirilmiştir.