KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Manisa Müze Müdürlüğü

MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ ADI

MANİSA MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ

Müze Müdürlüğü İletişim Bilgileri

Adres: Çarşı Mah.Murat Cad. No:107 MANİSA

Tel: (0236) 231 10 71

Faks: (0236) 232 00 62

e-posta: manisamuzesi@kultur.gov.tr

Müze Müdürlüğü Merkez Müzesine ilişkin genel bilgiler

Manisa Müzesi 1947 yılında, Baş Mimarlığını Mimar Sinan'ın yaptığı Muradiye Külliyesi'nin Medrese binasında açılmıştır.İmarethane bölümü işi 1972 yılında Arkeoloji seksiyonu olarak düzenlenmiştir. Müzenin Arkeoloji seksiyonunda teşhir edilmekte olan kültür varlıkları Anadolu'nun ortak malı olması ve Lidya Bölgesinde yaşayan halkın kültür karakterini ve yaşam biçimini yansıtması bakımından önemlidir. seksiyondaki eserlerin çoğunluğu lidya bölgesinin höyük yerleşmelerinden ve Sades, Philadelphia, Thyateira, Julia Gordos,Suittai, Apollonis,Magnesia ad Sipylum, Stratonikeia, Nakrasa, Attalia,Daldis gibi antik şehirlerden gelmiştir.

 

Etnoğrafya seksiyonunda ise;yörenin halk sanatları inançlarını, geleneklerini, üretim kaynaklarını yansıtan eserlerin yanı sıra, İstanbul Topkapı Sarayı Müzesinden getirilmiş Osmanlı Devri Türk Saray eşyaları,her türden silah örnekleri ile giyim kuşam takımları sergilenmektedir. Bu zengin koleksiyondaki kültürü Tunç çağından başlayarak Bizans devrinin sonuna kadar kesintisiz izlemek mümkündür.

Merkez Müzedeki Eser Sayısı

25926

Müze Müdürlüğüne Bağlı Birimlerin iletişim bilgileri

Birim Adı ve Adresi

Sardes

Ankara-İzmir karayolu üzeri Salihli/MANİSA

 

Birim Adı ve Adresi

Philadelphia

Alaşehir/MANİSA

 

Birim Adı ve Adresi

Thyateira,

Akhisar/MANİSA

 

Birim Adı ve Adresi

Aigai

Merkez Köseler Köyü/MANİSA

Müze Müdürlüğüne Bağlı Birimlere ilişkin genel bilgiler

SARDES
İzmir-Ankara karayolu üzerinde,Manisa'ya yaklaşık 70 km. uzaklıkta bulunan Sardes-Lydia Devleti'nin başkentidir. M.Ö. VII. ve VI yy.'larda ekonomik ve politik büyük bir güce sahiptir.Helenistik Dönemde yapımın başlanan ve M.S. 17.yılındaki depremden sonra İmparator Tiberius Döneminde yeniden inşa edilen Artemis Tapınağı,Roma Dönemine ait hamam,gynasium kompleksi ve bazilikal planlı synagog, Sardes Örenyerindeki görülmeye değer kalıntılardan bazılarıdır.

 

PHILADELPHİA
Alaşehir, Bozdağ eteklerindeki dar bir vadide helenistik Dönemde kurulmuştur.Antik Kente ait kalıntılardan, kazılarda kısmen ortaya çıkarılmış Roma Dönemi Tiyatrosu, 6.yy.'da Bazilikal planlı St.Jean Kilisesi'nin üç adet payesi ve Doğu Roma Dönemi'ne ait kent surlarının bazı bölümleri ziyaret edilebilir. 

 

THYATEIRA
Lydia egemenliği döneminde küçük bir kale yerleşimi şeklinde iskan edildiği düşünülen kent asıl gelişimini Selevkos Krallığı ve Bergania Krallığı Döneminde sağlamıştır. Kent,Roma Dönemi'nde de önemli bir merkez durumundaydı. Tepe Mezarlığı Örenyeri'nde kentin Roma Dönemi'ne ait bazı kalıntıları görülebilir.

 

AİGAİ
Manisa'ya 49 km. uzaklıkta 12 Ailois Kenti'nden biridir. Burada tarihin arkaik Döneme kadar Helenistik ve ve Roma Dönemleri'nde de önemli bir ticaret merkezi olduğunu kalıntılar göstermektedir. bu örenyeri İzmir-Çanakkale karayolu yaklaşık 15 km. mesafededir.

Bağlı Müzelere ilişkin eser sayıları