KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Bakanlık Temsilciliği Eğitim Semineri Başladı

“Kültür ve Turizm Bakanlığı Kazı, Araştırma ve Sondaj çalışmaları Temsilci Eğitimi Semineri” İzmir İli Urla İlçesinde bulunan ANKÜSAM Yerleşkesinde 26 Kasım 2015 tarihinde başlamıştır.
 Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce, Türk ve Yabancı Kurum ve Heyetler Tarafından Yapılan Kazı, Araştırma ve Sondaj çalışmalarında, Bakanlık Temsilcisi olarak müze ve koruma bölge kurulu müdürlüklerinden görevlendirilen uzmanlara yönelik olarak 2010 yılından itibaren periyodik olarak düzenlenen ve Ülkemizin değişik illerinde  gerçekleştirilen “Bakanlık Temsilcisi Semineri” nin sürdürülmesi hedeflenmektedir.
Söz konusu eğitim programının daha verimli olması ve her bir uzman ile birebir iletişim sağlanması amacıyla 30’ar kişilik gruplar halinde gerçekleştirilen eğitim seminerine Bakanlık ilgili yönetici ve uzmanları ile birlikte kazı başkanlıklarını temsilen kazı başkanları, ilgili müze müdürü ve koruma bölge kurulu müdürlerinin eğitimci olarak katılımları sağlanmaktadır.
Söz konusu eğitim programı kapsamında, Bakanlığımız izinleri ile gerçekleştirilecek Kazı, Araştırma ve Sondaj çalışmalarında Bakanlık Temsilcisi olarak görev alacak uzmanlara, kazı çalışmalarındaki görev ve sorumlulukları ile yürürlükteki mevzuat kapsamında bilgiler verilmektedir. Ayrıca Uygulamalarda karşılaşılan sorunların çözüm yöntemleri aktarılmaktadır.
İzmir İli Urla İlçesinde bulunan ANKÜSAM  ( Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi) Yerleşkesinde 26-27 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek “Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilci Eğitimi Semineri”ne Afyonkarahisar, Amasya, Bartın, Bitlis, Bursa, Erzincan, Giresun, İstanbul, İzmir, Kütahya, Malatya, Manisa, Muğla, Ordu, Sakarya, Sinop, Erzurum ve Tokat illerinden Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı müze uzmanlarının katılımı sağlanmıştır.
Anılan seminerin ikinci etabı Aralık ayında Antalya İli’nde yapılması planlanmıştır.