KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Sualtından 2100 Yıllık Ocak Çıkarıldı

Muğla İli, Knidos Antik Kenti’nde Bakanlığımız izin ve destekleri ile yürütülen kazılar kapsamında sualtında yürütülen arkeolojik araştırmalar sırasında tespit edilen ve büyük oranda korunmuş pişmiş toprak bir ocak (mangal-maltız) sualtından çıkarılarak koruma altına alındı.
Antikçağda üzerine tencere konularak pişirme işlemi yapılan ocak ya da mangal olarak adlandırılan bu tür pişmiş toprak eser günümüze kadar başta Knidos kara kazıları olmak üzere çok sayıda kazıda da açığa çıkarılmıştı.
Benzerlerine kıyasla biçimsel farklılıkları bulunan ocağın, olasılıkla gemilerde kullanıma yönelik olarak üretildiği tahmin edilirken, çok sık rastlanmayan ocağın  arka kısmında baca bölümünün bulunduğu, stil özellikleri ile ocağın M.Ö. II. yüzyıl sonu - M.Ö. I. yüzyıl ortasına tarihlendirilebileceği düşünülüyor.
Özel bir nitelik taşıyan ve antik çağ tekneleri için üretildiği anlaşılan ocağın tuzdan arındırma, restorasyon ve konservasyon işlemleri sonrasında Marmaris Müzesi Müdürlüğü’nde sergilenmesi öngörülüyor.
 
Ocak sualtı görüntüsü
 
 
Sualtından çıkarılan ocak