KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Bakanımız Sayın Ömer Çelik'ten DAEŞ'in Palmira Antik Kenti'nde Yaptığı Tahribata İlişkin Açıklamalar

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kayıtlı ‘Çöl Gelini’ Palmira Antik Kenti’ndeki Baalshamin Tapınağı ile Suriye’nin kuzeybatısındaki 1500 yıllık Mar Elian Manastırı’na yönelik saldırıları ve bu vahşi saldırıları gerçekleştiren DEAŞ’ı lanetliyorum. DEAŞ daha önce de Nimrut, Ninova ve Hatra antik kentlerine saldırmıştır. DEAŞ tarafından işlenen barbar cinayetler ve tarihi alanlara düzenlenen saldırılar, anılan örgütün nasıl bir nefret duygusuyla hareket ettiğini göstermektedir.
 
Bu vahşi saldırıları düzenleyerek, insanlık medeniyetinin geliştiği kadim coğrafyada nefret, terör ve şiddet kültürünü yaymaya çalışan DEAŞ, geçtiğimiz günlerde de Palmira Antik Kenti’nde yürüttüğü çalışmalarla tarihe ışık tutan Suriyeli arkeolog Halit Esat’ı katletmiştir. Arkeolog Halit Esat’ın katli, tarih ve arkeoloji çalışmaları açısından büyük bir kayıp teşkil etmektedir. Bu barbar cinayeti de en kuvvetli şekilde kınıyorum.
 
2014 yılının Mayıs ayında New York’ta gerçekleştirilen Kültür Bakanları Toplantısında UNESCO Genel Direktörü Sayın Irina Bokova’yı bu türden barbarca saldırılara karşı uluslararası bir inisiyatif başlatmaya davet etmiştim. Geldiğimiz nokta, bu girişime ne kadar ihtiyaç duyulduğunun açık bir göstergesidir. Türkiye, UNESCO Dünya Miras Komitesinin başkanlığını 8 Temmuz 2015’te devralmıştır. Bu itibarla tüm ülkeleri, DEAŞ terör örgütü DEAŞ terör örgütünün Orta Doğu halklarına karşı giriştiği zulmü ve insanlığın kültür mirası olan alanlar karşı düzenlediği saldırıları en güçlü bir biçimde kınamaya davet ediyorum.
 
_______
 
 
I condemn ISIL’s  brutal attack on Baalshamin Temple in UNESCO World Heritage ancient city of Palmyra the 'Bride of the Desert' and attack on 1500 years old Mar Elian  Monastery in northwestern Syria. The barbaric murders and attacks on historical sites committed by ISIL illustrates how this terrorist organization acts with full of hatred.
 
ISIL is trying to spread the culture of violence by commiting those brutal attacks in an ancient geography where civilization of humanity evolved and recently ISIL killed archaeologists Khalid Asad whose Works shed light on history. The murder of Archaeologist Khalid Asad also means a huge loss in terms of history and archeology studies. I also condemn most strongly this barbaric murder. ISIL attacked also on Nimrud, Nineveh and Harta earlier.
 
I invited UNESCO Director-General Irina Bokova  at the “Culture Ministers Meeting” held in New York in May of 2014 to start an international initiative against  barbaric attacks of this kind. Point we have reached is a clear indication of how much this initiative is needed. Turkey took over the chairmanship of the UNESCO World Heritage Committee on July 8 2015. In this regard, I invite all countries to condemn ISIL, its terrorist persecution against Middle Eastern People and its attacks on regions of mankind's cultural heritage in the strongest manner.