KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Idyros Antik Kenti Tel Örgüleri Onarıldı

Antalya ili, Kemer İlçesi merkezinde yer alan İdyros Antik Kenti çevresinde bulunan ve park edilen araçlar nedeniyle tahrip edilen tel örgüler Antalya Müzesi Müdürlüğünce onarıldı.
Söz konusu alanda, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün koordinasyonunda Antalya Müzesi Müdürlüğü denetiminde 2014 yılında bitki ve çöp temizliği de yapılmıştı. 2015 yılı Şubat ayı içerisinde ise, yine etrafı tel örgü ile çevrili olan alanda Antalya Müzesi Müdürlüğü denetiminde 10 işçi ve bir grup gönüllü öğrenci ile bitki, moloz ve çöp temizliği yapılmış, geçmiş yıllarda kazı ve restorasyon çalışması yapılan ve temel seviyesinde korunmuş olan mozaikli kilise yapısı ve çevresindeki müştemilatında bitki temizliği yapılmıştı.
2015 yılında yine araç park edilmesi nedeniyle yeniden tahrip olan tel örgüler, park halindeki araçların kaldırılması sonrasında eski haline getirilirken, alanda tel örgüyü kesip antik kentin bu bölümünü otopark olarak kullananlar hakkında yasal işlem yapılması yönünde girişimlerde bulunuldu.
 
Antik Kentte Şubat ayında yapılan temizlik çalışmaları
 
 
Park halindeki araçların kaldırılması
 
 
Tel örgü onarım çalışmaları
 
Tel örgü onarım çalışmaları sonrası