KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Avrupa Miras Günleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

03.07.2015 tarihinde Genel Müdürlüğümüz Osman Özbek Toplantı Salonu’nda, Bakanlığımızca davet edilen İl Kültür ve Turizm Müdürlerine ve Belediye Başkanlarına yönelik Avrupa Miras Günleri bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir.
Avrupa Miras Günleri, 3 Ekim 1985’te İspanya Granada’da, Avrupa Konseyi Mimari Mirastan Sorumlu Avrupa Bakanları 2. Konferansı’nda, Fransız Kültür Bakanı’nın, Fransa’da 1984 yılında başlatılan “Kapıları Açık Anıtlar (Monuments Open Doors)” tasarısının tüm Avrupa’ya yayılması önerisiyle ortaya çıkmıştır. Avrupa Konseyi’nin “Eğitim-Kültür, Miras-Gençlik ve Spor Bölümü’nce yürütülen Avrupa Miras Günleri etkinlikleri, 1999 yılından bu yana Avrupa Komisyonu ile Avrupa Konseyi’nin ortak etkinliği olarak düzenlenmekte ve 50 ülkede kutlanmaktadır.
Ülkemizde, 2007 yılından bu yana, Genel Müdürlüğümüzün koordinatörlüğünde her yıl bir yerel idare tarafından “Avrupa Miras Günleri” kutlamaları gerçekleştirilmiştir. Önümüzdeki yıllarda Avrupa Miras Günleri’ni kutlayan yerel idarelerin sayısının arttırılması hedeflenmekte olup bu hedefe yönelik olarak, yerel idarelerce gerçekleştirilecek çalışmaların çerçevesinin belirlenmesi amacıyla bir protokol hazırlanmıştır. Ayrıca, 2015 yılındaki kutlamaları gerçekleştirmesi öngörülen Belediye Başkanlığı yetkilileri ile ilgili İl Kültür ve Turizm Müdürleri Avrupa Miras Günleri bilgilendirme toplantısına davet edilmiştir.
Toplantıda ilk olarak Avrupa Miras Günleri Ulusal Koordinatörü Kültür ve Turizm Uzmanı Seda DUZCU tarafından Avrupa Miras Günlerine ilişkin bir sunum yapılmış, sunumun ardından katılımcıların konuyla ilgili soruları yanıtlanmıştır. Toplantı sonunda, 2015 yılında Avrupa Miras Günlerini kutlamayı planlayan yerel idarelerden Polatlı (Ankara) Belediye Başkanlığı ve Mudurnu (Bolu) Belediye Başkanlığı yetkilileri, İl Kültür ve Turizm Müdürleri ile birlikte Avrupa Miras Günlerine Dair İş Birliği Protokolünü imzalamıştır. Diğer yerel idarelerin söz konusu protokolü önümüzdeki günlerde imzalamaları beklenmektedir.