KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Milas’ta Sürpriz Buluntu

Muğla İli, Milas İlçesinde gerçekleştirilen kazı çalışmalarında Roma İmparatorluk Dönemine tarihlendirilen bir sporcu heykeli bulundu.
Milas Müze Müdürlüğünce 2014 yılında Milas İlçesi, İsmetpaşa Mahallesi, Atatürk Bulvarında, III.Derece Arkeolojik sit alanında özel mülkiyette inşaat ruhsatı alabilmek amacıyla şahsın başvurusu üzerine gerçekleştirilen sondaj kazıları sırasında kültür varlığına rastlanması sonucu konu koruma bölge kurulunda değerlendirilmiş ve 21.11.2014 tarih ve 2966 sayılı karar gereğince, kurtarma kazısı izni verilmiştir. 2015 yılında yürütülen kurtarma kazılarında dolgu toprağın içinde sağına yan yatmış bir biçimde bulunan heykelin kafası boynun alt kısmından, sağ bacağı kalça kısmından, kolları ise omuzun hemen altından eksiktir. Bir kaidenin üzerinde sol tarafındaki ağaç kütüğe dayanır şekilde, vücudu dik bir pozisyonda tasvir edilen mermer heykelin boyu 1.43 m’dir. 
Söz konusu heykel MÖ. 4. Yüzyılın sonları ya da MÖ. 3. Yüzyılın başlarında üretilen ünlü Yunanlı Heykeltraş Lysoppos tarzı stilde yapılmış heykellerin bir Roma kopyası olmalıdır. MÖ. 5. Yüzyılda Polykleitos tarafından yapılmış gelişmiş kaslı, detayları daha keskin bir şekilde gösterilmiş olan çıplak erkek heykelleri Hellenistik Dönemin erken yıllarında yapılan heykeller için temel ilham kaynağı olmuştur.
Ancak, Milas’ta yeni bulunan bu heykel Klasik dönemin sert hatlarına karşın yumuşak ve daha doğal bir üslupta ele alınmıştır. Bu heykel, Lysippos’un MÖ. 4. Yüzyılın sonlarına doğru yaptığı temizlenen sporcu heykeli (Apoksymenos) ile büyük bir benzerlik göstermektedir. Sonuç olarak, abartıya kaçmayan kaslara sahip olan ince, uzun boylu, bu önemli çıplak sporcu heykeli için dönem olarak Erken Hellenistik dönemin bir Roma kopyasıdır denilebilir.
Milas Müzesi Müdürlüğünce devam eden kazı çalışmalarında sporcu heykelinin eksik parçalarına da ulaşılacağı tahmin edilmektedir.
 
1-Heykelin Ortaya Çıkarıldığı Çalışmalardan Görünüm
 
2-Heykelin Tamamının Ortaya Çıkarılmasından Sonraki Görünümü
 
3-Heykelin Kuzeyden Görünümü
 
4-Heykelin Arka Kısmından Görünüm
 
5-Heykelin Çalışmalar Sonrası Görünümü
 
6-Heykelin Önden Görünümü
 
7-Ortaya Çıkarılan Heykele Ait Sağ El
(Bir gülleyi tutar bir biçimde tasvir edilmiştir.)