KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Restorasyonu Tamamlanan Eyüp Sultan Türbesi Ziyarete Açıldı

Eyüp Sultan Türbesi’nin açılışı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla Ramazan Ayı’nın ilk cuması olan 19 Haziran tarihinde ikindi namazından sonra gerçekleştirildi.
Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasını müteakiben açılışı gerçekleştirilen Eyüp Sultan Türbesi halkın manevi ve uhrevi değerleri açısından önemli bir yere sahiptir.
Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethinin hemen ardından inşa edilen türbe özelliğini taşıyan Eyüp Sultan Türbesi tarihi ananelere uygun olarak açıldı. 
Sultan Reşad Türbesi’nin ziyaretiyle başlayan açılış töreni, cülus yolunun takip edilerek yaya olarak C kapısından Eyüp Sultan Camii’ne girilmesi ve ikindi namazı eda edilmesi sonrasında salatü selam ve dualarla gerçekleştirildi.
Hz. Muhamed’e (SAV) ev sahipliği yapmış ve mihmandarlığını üstlenmiş Hz. Halid bin Zeyd Ebu Eyyub el-Ensari ya da halk arasında yaygın bilinen adıyla Eyüp Sultan, İstanbul’un fethi öncesi de hem Müslüman nüfus hem de Hıristiyanlarca saygı duyulmuş bir zattır. İstanbul kuşatması sırasında Fatih Sultan Mehmed’in hocası ve Bayrami tarikatı ikinci Piri olan Akşemsettin tarafından mezar yeri tespit edildiği rivayet edilmektedir.
Eyüp Sultan Türbesi’nin restorasyonu Bakanlığımız ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte çalışmalarıyla gerçekleştirilmiştir.