KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Tripolis Antik Kenti’nde Süpriz Lahit

Denizli’nin Buldan ilçesi, Yenicekent Mahallesi sınırlarında yer alan Tripolis Antik Kenti yakınlarında bulunan bir kum ocağında sürpriz bir lahite ulaşıldı.
Kum ocağı sahibi duyarlı bir vatandaşın ihbarı üzerine Denizli Müzesi Müdürlüğünce yapılan yerinde inceleme sonrasında, kazı ve temizlik çalışmaları yürütülen alandan alınan lahit, temizlenerek Denizli Müzesi Müdürlüğüne nakledildi.
2 kısa kenarı ve 1 uzun kenarı üzerinde kabartma figürler yer alan lahitin iki kısa cephesinin bir yüzünde Psykhe ve Eros betimlenirken diğer kısa yüzde ise Ganymedes ve Kharon betimlendiği gözlemlenmektedir.
Figürlü olan uzun yüzde ise sırasıyla Hermes, Narkissos, Heroik pozda mezar sahibi, Herakles ve Thanatos yüksek kabartma şeklinde betimlenmiştir. Diğer uzun kenarı ise kaba yontulu bırakılmış olup herhangi bir figür bulunmamaktadır. 60 cm. yüksekliğindeki figürler burgu yivli sütunlar arasında kemer içerisinde betimlenmiştir.
Üzerindeki betimlemeler göz önüne alındığında MS. 2-3. yüzyıllara tarihlenebilecek lahit, sanatsal özellikleri ile Denizli Müzesi koleksiyonu için de benzersiz bir ilk olma özelliği taşıyor.