KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

37. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu Hazırlıkları Devam Ediyor

Erzurum Atatürk Üniversitesi, Kültür ve Gösteri Merkezi’nde 11-15 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 37. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu hazırlık çalışmaları tamamlandı.
2014 yılında Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde gerçekleştirilen 36. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu’nda sunulan bildirilerin yer alacağı kitapların basımında son aşamaya gelinirken,  bu yılki sempozyumun afiş tasarım çalışmaları sona erdi.
Sempozyumda sunulacak bildirilere ilişkin programın ise Nisan ayı sonunda Genel Müdürlüğümüz web sayfası üzerinden açıklanması öngörülüyor.
Bakanlığımız izni ile Türk ve yabancı bilim insanlarınca gerçekleştirilen arkeolojik kazılar, yüzey araştırmaları ve bu çalışmalarda ele geçen buluntular üzerindeki arkeometrik çalışmalara ilişkin yaklaşık 330 bildirinin yer alması beklenmektedir.
Sempozyum süresince Kültür ve Gösteri Merkezi’nde arkeoloji konusunda çalışan bilimsel kuruluş, yayınevi, şirket ve STK olmak üzere, farklı illerden yaklaşık 20 tanıtım standı açılması da bekleniyor.