KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye’den Bir Çalışma AB Kültürel Miras Ödülü / Europa Nostra Ödülü Aldı

Avrupa Komisyonu ve Europa Nostra, Avrupa’nın kültürel miras alanında en prestijli ödülü olan Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü / Europa Nostra 2015 Ödüllerini kazananları bugün açıkladı.
Avrupa’nın kültürel miras alanında en prestijli ödülü olan ve ‘koruma’, ‘araştırma ve sayısallaştırma’, ‘özel hizmet’, ‘öğretim, eğitim ve farkındalık artırma’ alanlarında ödüller veren Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü/Europa Nostra 2015 Ödülleri’nde koruma alanında Diyarbakır’da bulunan Surp Giragos Ermeni Kilisesi ödül almaya layık görüldü.
17. yüzyıla ait olan ve 20. yüzyılda yerel Ermeni nüfusun yöreyi terk etmesinden sonra çöküntüye uğrayan ve metruk hale gelen Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi, sivil toplum kuruluşlarının, ilgi gösteren bireylerin ve yerel yönetimlerin önemli katkıları ve destekleriyle büyük oranda yeni bina yapılmasını da içeren bir restorasyon çalışmasına ev sahipliği yaptı ve proje, işbirliği alanında bir başarı hikayesi oldu. Ermeni Cemaati’nin eserin restorasyona katılımının ve sürecin yöre halkının barış ve toplumsal bütünleşmenin gelişmesinde katkı sağlamasının ödül jürisini etkileyen önemli faktörlerden birisi olduğu belirtildi.
Avrupa Kültür Mirası Ödülleri, 11 Haziran günü Oslo Belediye Başkanı Fabian Stang, Avrupa Komisyonu Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi, Tibor Navracsics ve dünyaca ünlü tenor ve Europa Nostra Başkanı Plácido Domingo’nun ortak ev sahipliğinde, Oslo City Hall’da yapılacak ödül töreniyle sahiplerine verilecek. Törende, ödül alan projelerden yedisi, 2015'de kültür mirası alanında en üstün başarılara verilen “büyük ödül” ün sahibi olarak 10.000 € para ödülünün de sahibi olacak. Ayrıca törende, Europa Nostra tarafından web sitesi üzerinden yürütülen çevrim içi oylama ile belirlenmiş olan “Halkın Seçimi Ödülü” de sahibini bulacak.
 
Restorasyon Öncesi
 
 

Restorasyon Sonrası