KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Gelibolu Tarihi Alanı Stratejik Planlama ve Yönetimi Çalıştayı Gerçekleştirildi

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı Stratejik Planlama ve Yönetimi Çalıştayı Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. A. Haluk Dursun’un katılımıyla 28-29 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirildi.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca düzenlenen çalıştayda, Gelibolu tarihi alanıyla ilgili birikim ve tecrübeleri bulunan uzman, akademisyen ve kültür insanları görüşlerini paylaşıyor.
 
Çalıştay öncesinde bir basın toplantısı düzenleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. A. Haluk Dursun, Bakanlık olarak Gelibolu’daki tarihi alanın yönetimini ilgili bütün birimlerle birlikte yürüttüklerini vurguladı.

Müsteşar Haluk Dursun, özellikle 2015 yılından ve Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanlığının kurulmasından sonra burada bütün kuvvetlerini, birikimini göstermek ve bu alanın tarihi kıymetini bir kere daha iç ve dış kamuoyuna göstermek üzere yoğun bir çalışma içine girdiklerinin altını çizdi.
 
Bakanlık olarak “alanı nasıl yöneteceğiz” sorusunu tek başlarına kendilerine sormadıklarını belirten Müsteşar Haluk Dursun, şunları söyledi:
“Bunu ilgili bütün birimlere soruyoruz. Bu tür birikimi olan, örnek ve emsal teşkil eden, etmiş olan birimlerdeki yönetim şekilleri nedir onu inceliyoruz. Bunu yurt içi ve dışı olarak inceliyoruz. Sonra bu görüşleri karşılıklı olarak değerlendirmek üzere toplantılar yapıyoruz.
 
Buraya cuma günü geldik. Şu anda burada 90 kişilik bir çalışma grubu var. Bunların 30'u Bakanlığımız mensubu. Türkiye'deki üniversitelerden akademisyen ve uzman kişiler de var. Bunlar Çanakkale ile ilgili çalışması olan kişiler. Sektör paydaşlarımız ile yerel yönetimlerden kişiler de var aramızda.
 
Ana düşüncemiz alanın yönetilmesi yönünde önerileri dikkate almak. Ben de dün alanın dışında kalan ama Çanakkale sınırları içinde bulunan diğer mekanları gördüm. Kumkale'den başlayarak Babakale'ye, Türkiye'nin en batı ucunu kadar gittik.

Çanakkale'nin Gelibolu tarafını alıp da öbür tarafını bırakmak gibi bir düşüncemiz yok. Alan başkanlığı dışındaki alanların da bu vesileyle tekrar gözden geçirilmesi ve birbirine bağlanması düşüncesindeyiz. Gittiğimiz yerlerde yerel halkla da görüştük”
 
Çalşıtaya ayrıca Bakanlık müsteşar yardımcıları Nermin Kırım, Sefer Yılmaz ve Nihat Gül de katıldı. Bakanlık yetkilileri çalıştay öncesinde tarihi alanda incelemeler de yaptı.