KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Budapeşte Uygulamalı Sanatlar Müzesi Koleksiyonundan Osmanlı Dönemi Türk Halıları

Budapeşte Uygulamalı Sanatlar Müzesi'nde yer alan 16. ve 17. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait 41 adet halı, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi Geçici Sergi Salonunda, “Budapeşte Uygulamalı Sanatlar Müzesi ile İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi Koleksiyonlarından 15. - 17. Yüzyıl Osmanlı Halıları” başlığı altında sergilenecektir.

 
Açılışına Macaristan Cumhurbaşkanı Sayın Janos ADER’in de katılacağı sergi 14 Mart – 1 Mayıs 2015 tarihleri arasında gösterimde olacaktır.

Anılan sergide 15. – 17. yüzyıla ait Osmanlı Dönemi çift düğümlü Uşak, Gördes, Ladik ve Selendi Halıları ile Avrupalı ressamlar olan Crivelli, Memling, Hans Holbein ve Lorenzo Lotto’nun tablolarında işlenen ressam adıyla anılan halı ve seccadelerin yanı sıra, aynı dönemlere ait olup Türk ve İslam Eserler Müzesi halı koleksiyonunu tamamlayan halı ve seccadeler ile madalyonlu ve yıldızlı Uşak halıları ve Transilvanya halıları yer alacaktır.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi koleksiyonundan kandil, seramik tabaklar, rahle ve Kur’an mahfazaları gibi Osmanlı eserlerine de sergide yer verilecektir.