KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhurbaşkanımız Topkapı Sarayı’nda Restorasyonu Biten Bölümlerin Açılışını Yaptı

Topkapı Sarayı Müzesi'nin restorasyonu tamamlanan bölümleri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın teşrifleriyle 12 Ocak 2014 tarihinde açıldı.
 
Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Topkapı Sarayı'nın tarihi bir eser olmasının ötesinde ayrı bir anlamı olduğunu belirterek, Topkapı Sarayı'nı çok iyi koruması gerektiğini ve bunun tarihi bir sorumluluk olduğunu vurguladı.
 
Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik ise Topkapı Sarayı'nın fiziksel anlamda yenilenmesinin, korunmasının ötesinde, aynı zamanda saray geleneklerinin yeniden ihya edilmesine de özel bir önem verdiklerini söyledi. Mekânların sadece restorasyonlarının yapılması ya da fiziki varlıklarının korunmasının ötesinde, buraların kimliğinin ve işlevinin bütünsel olarak öne çıkarılması için büyük bir hassasiyet gösterdiklerini ifade eden Bakan Çelik, "Medeniyetimizin klasik döneminin en önemli mekânı sayılabilecek bu mekân, son yıllarda yapılan çalışmalarla büyük bir değişim geçirmiştir" dedi.
 
Topkapı Sarayı Harem Bölümü'nde bulunan Karaağalar Mescidi ve Kadınlar Mescidi'nin bugün ilk defa ziyarete açıldığına dikkat çeken Bakan Çelik, Zülüflü Baltacılar Koğuşu'nun ve Harem Hünkar Sofası'nın restorasyondan dolayı uzun süredir ziyarete kapalı olduğunu ve bu bölümlerde de çalışmaların tamamlanarak ziyarete açıldığını belirtti. Ayrıca; Hünkar Mescidi, Has Mutfaklar, Mecidiye Köşkü, Hekimbaşı Kulesi, Arz Odası restorasyonları bitirildiğini ve 3. Ahmed Kütüphanesi ile Haremdeki Şimşirlik ve Hastane gibi bazı bölümlerin restorasyon çalışmalarının devam ettiği, Enderun Avlusu'nda bulunan Hazine Koğuşu’nun daha önce depoyken eğitim alanı olduğu temasıyla yeniden düzenlendiği ve hüsn-ü hat/kitap teşhir salonu olarak ziyaret edilebildiğini belirtti.
 
Ayrıca, son yıllarda Topkapı Sarayı Müzesi'nde, ziyarete açık teşhir alanlarını çoğaltmak ve tarihi mekanları restore ederek gerçekleştirilen Topkapı Sarayı'nda fiziksel anlamda yenilenme ve korunmasının yanı sıra saray geleneklerinin yeniden ihya edilmesine de özel bir önem verildiğini kaydetti.
 
3. Ahmed Kütüphanesi'nde de teşhir salonu yapılması yönünde hazırlık yapıldığını vurgulayarak, Hırka-i Saadet ziyareti düzenlenmesine, aşure dağıtılmasına, özel günlerde mersiye, miraciye ve mevlit okutulmasına, bayramlarda baklava alayı tertip edilmesine başlanıldığı ve Has Ahırlar bölgesinde bulunan Beşir Ağa Mescidi’nin depo işlevinden çıkarılıp, teşhir alanı olarak mescid hüviyetiyle yeniden değerlendirilmek üzere düzenleneceğini söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda Topkapı Sarayı'nın kimliğini, tarihine uygun şekilde ihya etmek üzere yürüttükleri çalışmaların devam edeceğini ve bu kapsamda Topkapı Sarayı birinci avlusunda bulunan darphane binasının, saray arşivi ve kütüphanesinin taşınarak bir kültür merkezi oluşturmak suretiyle sarayın en büyük mescidi ve mutfakların da bir kısmının yeniden değerlendirileceğini anlatan Bakan Çelik, "Topkapı Sarayı'nın Gülhane bahçelerinde Milli Savunma Bakanlığı'ndan alınan alanlarda, Gülhane Hastanesi ve Askeri Depoları'nda yeni teşhir alanları düzenlenmek amacıyla restorasyonlar devam etmektedir. Daha önce mevcutken ortadan kaldırılan İncili Köşk ve Gülhane Kasrı'nın ihyasını da düşünmekteyiz.” dedi.
  • Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Topkapı Sarayı Müzesi’nde restorasyonu tamamlanan bölümlerin açılışı ile ilgili yaptığı konuşma
  • Karaağalar Mescidi, Medine Tasvirli Çini Pano
  • Zülüflü Baltacılar Koğuşu girişi
  • Zülüflü Baltacılar Taşlığında yer alan  “Baba Çeşmesi”
  • Topkapı Sarayı Hünkar Sofası
  • Topkapı Sarayı Hünkar Sofası