KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Nysa Tiyatrosu Podyum Frizleri Koruma Altına Alındı

Aydın Arkeoloji Müzesi başkanlığında, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Serdar Hakan Öztaner'in bilimsel danışmanlığında gerçekleştirilen Nysa antik kenti kazı, onarım ve restorasyon çalışmaları kapsamında tiyatro sahne binasının 1. katının restorasyon çalışmalarına devam ediliyor.
 
Restorasyon çalışmaları kapsamında, 2005 yılında tahribata uğramış olan tiyatro podyum frizlerinin silikon kalıplarına dökümün tamamlanmasıyla birlikte frizlerin güvenliği amacıyla Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Kararı ve Genel Müdürlüğümüz izinleri doğrultusunda, tiyatro podyum frizlerinin orijinallerinin Aydın Arkeoloji Müzesine taşınması ve yerlerine hazırlanmış olan kopyalarının yerleştirilmesi geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi.
 
Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin ekipman desteği ile gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında, Nysa tiyatrosunun 38 m uzunluğundaki sahne binasının 6 adet podyumuna ait 26 adet friz bloğu Aydın Arkeoloji Müzesine taşındı.
 
Nysa tiyatrosu podyum frizlerinin Aydın Arkeoloji Müzesi’ndeki gerekli teşhir tanzim çalışmalarının tamamlanmasının ardından ziyarete açılması öngörülüyor.
 
 
 
 
 
Nysa Tiyatrosu orijinal podyum frizlerinin yerlerine kopyalarının yerleştirilme çalışması
 
 
 

Nysa Tiyatrosu podyum frizlerinin kopyalarının yerlerine yerleştirilmesinin ardından görünümü