KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Adıyaman Perre Antik Kenti Çevre Düzenleme Uygulamaları Devam Ediyor

MÖ. I. yüzyılda Kommagene Krallığının beş büyük kentinden birisi bugün Pirin olarak bilinen antik Perre kentidir. Antik dönemde ve Roma döneminde de önemini koruyan kentten günümüze ayakta kalan kısmen sur duvarları, günümüzde hala kullanılan Roma çeşmesi ve (Nekropol) kaya mezarları bulunmaktadır.
 
Adıyaman Perre Antik Kentine gelen ziyaretçilerin gezebilecekleri net gezi güzergahlarının olmaması,gelen engelli ziyaretçilerinin alanı rahat dolaşamamaları, dinlenme ve genel ihtiyaçlarına cevap verecek ünitelerin yetersizliğinden dolayı çevre düzenleme projesinin hazırlanmasına ihtiyaç doğmuş, proje yapım işi ihale edilerek hazırlatılmış ve ilgili koruma bölge kurulunca onaylanmıştır.
 
Hazırlanan projeler doğrultusunda uygulama işinin ihalesi ise Adıyaman İl Özel İdaresince 07.02.2013 tarihinde yapılmış olup. 13.03.2013 tarihinde yer teslimi yapılarak yüklenici tarafından çalışmalara başlanmıştır. İşin yıl sonuna kadar tamamlanması hedeflenmektedir.
 
İş kapsamında ziyaretçi karşılama merkezinin tamamlanması ile birlikte bilet gişesi, kafeterya ve terası, tuvaletler, bekçi-güvenlik ve sinevizyon odaları hizmete girecek olup, ahşap travers döşemeli gezi yolları, seyir ve dinlenme terasları, oturma bankı, çöp kutusu, bilgi ve yönlendirme tabelaları vb. çevre donatı mobilyaları ile birlikte kameralı güvenlik sistemi de tamamlanarak daha sağlıklı ve etkin ziyaret olanağı sağlanacaktır.