KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Şiddetli Yağmurlar Roma Dönemi Yerleşimini Açığa Çıkardı

Denizli İli, Honaz İlçesi, Kaklık Mahallesinde, yağan şiddetli yağmurların dere tabanını aşındırması sonucunda travertenden yapılmış beşik kapaklı lahit mezar açığa çıktı.
 
Bir vatandaşın ihbarı üzerine söz konusu lahdin bulunduğu alanda Denizli Müzesi Müdürlüğü uzmanlarınca gerçekleştirilen kazı çalışmalarında etrafı duvarlar ile çevrili bir oda içerisine bulunan lahdin güney tarafında odaya giriş olduğunu gösteren iki kapı sövesine rastlanmıştır. İçi toprakla dolu olan lahdin sandukası ve kapağı sağlam olarak çıkarılmıştır.
 
Üzerinde yazı ve kabartma bulunmayan lahdin kapağı beşik çatılı olup, köşelerinde kısa akroter çıkıntıları yer almaktadır. Kapağın her iki dar yüzeyinde yer alan alınlık ortalarında süslemesiz kalkan motifi bulunmaktadır. Yöresel malzeme ile yapılan lahit Roma Dönemi özelliği göstermektedir. Kazı çalışmaları ile ortaya çıkarılan lahit aynı gün Hierapolis Ören Yeri Müzesi’ne taşınmıştır.
 
Müze Müdürlüğü uzmanlarınca söz konusu lahdin çıkarıldığı Emir Çayı tabanında bulunan duvar izleri ve diğer kalıntılar üzerinde yapılan incelemelerde bölgenin Roma Dönemine ait bir yerleşim alanı olduğu tespit edilmiştir. 
 
 
 
Kazı öncesi lahdin durumu
 
 
 
Kazı sonrası
 
 
 
Lahitin taşınması