KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Lidya Bölgesi Stelleri İade Ediliyor

2006 yılında Prof. Dr. Hasan Malay tarafından Genel Müdürlüğümüze iletilen bir dilekçede, Lidya Bölgesine ait Manisa kökenli mezar ve adak stellerinin ABD’de internet üzerinden satışa çıkarıldığı bildirilmiştir.
 
Söz konusu bildirim üzerine, gerekli çalışmalar yapılarak söz konusu stellerin çok yakın benzerlerinin Manisa ve İzmir Müzeleri’nde yer aldığı anlaşılmıştır. Ancak bunların tam olarak nereden ve ne zaman kaçırıldığı tespit edilememiştir.
 
2007 yılında konu İçişleri, Adalet ve Dışişleri Bakanlıklarına da iletilerek stellerin söz konusu internet sitesinde satışının durdurulması için girişimlerde bulunulmuştur.
 
Yoğun çabalarımız sonucunda, 2013 yılında stellerin İnterpol Çalıntı Sanat Eserleri Veri Tabanında yayınlanması sağlanmıştır.
 
2014 yılında Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik’in talimatıyla, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları nezdinde stellerle ilgili tekrar girişimde bulunulması talep edilmiştir.
 
Bu esnada, FBI ve Vaşington Emniyet Müşavirliğimizce gerçekleştirilen ortak çalışmalar sonucu, stellerden 10 tanesinin yeri tespit edilmiştir.
 
M.S. 1-3. yüzyıllara ait oldukları tespit edilen 10 adet stel, 4 Ağustos 2014 tarihinde Vaşington Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’nce teslim alınmıştır.
 
Eserler en kısa süre içinde ülkemize getirilecek ve Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde bir süre teşhir edildikten sonra Manisa Müzesi’ne nakledilecektir. 
 
 
  • Lidya Bölgesi Stelleri
  • Lidya Bölgesi Stelleri
  • Lidya Bölgesi Stelleri
  • Lidya Bölgesi Stelleri
  • Lidya Bölgesi Stelleri
  • Lidya Bölgesi Stelleri