KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Topkapı Sarayı’nda Geleneksel Muayede (Bayramlaşma) Töreni ve Baklava Alayı

31 Temmuz Perşembe günü Topkapı Sarayı Müzesinde Geleneksel Muayede (Bayramlaşma) Töreni ve Baklava Alayı yapıldı. Sayın Müsteşarımız Prof. Dr. A. Haluk DURSUN’un açılışını yaptığı baklava alayına müze çalışanları, Kutsal Emanetler bölümü hocaları, temizlik ve güvenlik görevlileri, askeri birliği ve atlı birlikleri, sarayın restorasyon çalışmalarında görev alanlar; gişe, sesli rehberlik ve kafeterya çalışanları, müze gönüllüleri dışında İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre BİLGİLİ, Rölöve ve Restorasyon Müdürleri; Ayasofya, Arkeoloji, Türk İslam Eserleri, Vakıf Hat Sanatları müze müdürleri ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı yöneticileri katıldı.
 
Topkapı Sarayını Sevenler Derneği mensupları ve müzeye sabah ilk gelen ziyaretçiler de töreni izlediler ve ikramlara iştirak ettiler.
 
Topkapı Sarayı Has Mutfaklardaki tarifine uygun olarak yaptırılan cevizli baklava, eski usulde, büyük bakır sinilerde getirildi ve saray şerbeti eşliğinde ikram edildi.
 
Sayın Müsteşarımız Prof. Dr. A. Haluk DURSUN, tören münasebetiyle yaptığı konuşmada; Topkapı Sarayı’nın sıradan bir müze olmadığını, tarihi bir yapı olma özelliğinin dışında büyük bir medeniyet ve kültürün derinliğinden izler taşıdığını ifade etti ve Saray Şenlikleri- Etkinlikleri kapsamında eski dönemlere ait özellik ve güzelliklerin yaşatılmasına çalışıldığını belirtti.