KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Aydın İlindeki Ören Yerlerinde Çevre Düzenleme Çalışmaları

Coğrafi konumundan ötürü çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan Aydın’daki ören yerleri ve antik kentlerde Kültür ve Turizm Bakanlığınca ziyaretçilerin arkeolojik alanları daha uygun koşullarda ziyaret etmesini amaçlayan çevre düzenleme çalışmalarına başlandı.
 
Arkeolojik mirasa zarar verilmeden ziyaretçilere sunulmasını ve ziyaretçilerin günübirlik ihtiyaçlarının karşılanmasını hedefleyen proje çalışmaları, ilgili kazı başkanlığı ve müze müdürlüğü uzmanları ile yürütüldü.

Çalışmalar kapsamında; 2014 yılı içerisinde Magnesia Ören Yeri, Afrodisias Ören Yeri, Tralles Antik Kenti ve Didim Apollon Tapınağı Ören Yeri çevre düzenleme projeleri Aydın Koruma Bölge Kurulunca uygun görüldü. Milet ve Priene Ören Yeri’nde projelendirme çalışmaları sürdürülmekte olup çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Nysa Ören Yeri’nde ise alanın koruma amaçlı imar planı onaylanması ile çevre düzenleme çalışması yapılacak alanın belirlenmesi sonrası projelendirme çalışmalarına bu yıl başlanacak.

Söz konusu projelerin uygulama çalışmalarına turizm sezonu sonunda başlanması ve önümüzdeki 2 yıl içerisinde tüm projelerin hayata geçirilmesi hedefleniyor.
 
 
  

Milet Ören Yeri Tiyatro    
 
 
 
Tralles Ören Yeri
 
 

Didim Apollon Tapınağı