KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Perge’de Yeni Buluntular


Perge Antik Kenti’nde Antalya Müzesi Müdürlüğü başkanlığında sürdürülen kazı ve restorasyon çalışmaları kapsamında açığa çıkarılan kadın heykelleri heyecan yarattı.
 
Antik Kentin anıtsal giriş kapısının avlusunda gerçekleştirilen kazılarda ortaya çıkarılan ve Klasik Dönem yontu sanatında sıklıkla karşılaşılan “kontropos” duruşu ile betimlenmiş heykellerden birinin üzerindeki chiton-khimation tarzında kıyafet ilgi çekiyor. Antalya Müzesi Müdürlüğünde sergilenen ve Perge ekolünü yansıtan diğer güzide örneklerde de görüldüğü gibi, gövdesi korunamamış eserdeki derin kıvrımların, heykele zenginlik kazandırdığı gözlemleniyor.
 
 
Baş kısmı haricinde büyük bölümü sağlam olarak ele geçirilen diğer kadın heykelinde ise kıyafet olarak vücudu saran peplos tercih edilirken, Klasik Dönem heykel sanatının seçkin bir kopyasını yansıtan eserde kumaş tomarları belirgin biçimde kontrast oluşturuyor.
 
 
Kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan ve bir kadına ait olan heykel başı ise ikonografik özellikleri ile dikkat çekiyor.
 
İlk izlenimlere göre bir imparatoriçeye ait olduğu düşünülen ve ikonografik açıdan badem gözlü, hafifçe dolgun yüzlü betimlenmiş kadın başında dudaklar kapalı, kulaklar dalgalı saçlarla kapatılmış olarak betimleniyor. Alında bir diademle ve ensede buklelerle hareketlendirilen saçlar ise başın her iki tarafında yanlara ayrılarak ensede toplanmış olarak tasvir ediliyor.
 
Gün ışığına çıkarılan eserlerin önümüzdeki günlerde Antalya Müzesi’nde sergilenmesi öngörülüyor.