KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

36.Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu Sona Erdi

Genel Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen 36. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu, 06 Haziran 2014 tarihinde bilim kurulları adına Oymaağaç Höyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Rainer Maria CZICHON ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü adına Genel Müdür Yardımcısı Vekili Zülküf YILMAZ tarafından gerçekleştirilen kapanış konuşmaları ile sona erdi.
 
Sempozyum kapsamında ülke çapında 2013 yılında Genel Müdürlüğümüz izinleri ile Türk ve yabancı bilim insanlarınca gerçekleştirilen arkeolojik kazılar, yüzey araştırmaları ve bu çalışmalarda ele geçen buluntular üzerindeki arkeometrik çalışmalara ilişkin 330’a yakın bildiri dört ayrı salonda sunuldu.
 
Sempozyum süresince arkeoloji konusunda çalışan bilimsel kuruluş, yayınevi, şirket ve sivil toplum kuruluşları tarafından 20’nin üzerinde tanıtım ve satış standı açılırken, bir önceki yıl Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde gerçekleştirilen sempozyumda sunulan bildirilerin yer aldığı 6 ciltlik yayınlar ise Genel Müdürlüğümüzce her yıl olduğu gibi bildiri sahiplerine ücretsiz dağıtıldı.
 
Sempozyum süresince, öğle yemekleri ve çay-kahve ikramları SANKO Holding tarafından karşılanırken, şehir içi ve gezi için ulaşım için otobüsler de Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlandı.
 
Açılış günü Sayın Müsteşarımızın ev sahipliğinde Bakanlığımız tarafından verilen resepsiyonun yanı sıra, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğü ve Şehitkamil Belediyesi tarafından da katılımcılara yönelik birer resepsiyon verildi.
 
Sempozyum programı sonunda, 7 Haziran Cumartesi günü Dülük ve Zeugma’ya sempozyum katılımcılarına yönelik olarak bir de gezi düzenlendi.
 
 
  • Sempozyumkapanış01
  • Sempozyumkapanış02
  • Sempozyumkapanış03
  • Sempozyumkapanış04