KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

23. Müze Kurtarma Kazıları Sempozyumu Ve Müzecilik Çalıştayı

Genel Müdürlüğümüzce düzenlenen “23. Müze Kurtarma Kazıları Sempozyumu” 05 Mayıs 2014 tarihinde Mardin Erdoba Elegance Otel’de, Mardin Valisi Dr. Ahmet CENGİZ ve Genel Müdür Yardımcımız Zülküf YILMAZ’ın konuşmalarıyla başladı.
 
Bakanlığımıza bağlı Müze Müdürlüklerince yapılan müze çalışmalarının ve kurtarma kazılarının sunulup, tartışıldığı bilimsel bir toplantı niteliğindeki söz konusu sempozyum, 1990 yılından itibaren her yıl farklı illerde ve büyük bir katılımla gerçekleştiriliyor.
 
05-06 Mayıs 2014 tarihlerinde, Müze Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen kurtarma kazıları ile ilgili toplam 41 bildirinin sunulacağı sempozyuma, Bakanlığımız Merkez ve taşra teşkilatlarından toplam 270 uzman katılırken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden 1 uzman, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY)’ndan 3 uzman ve 3 bilim adamı tarafından da katılım sağlanıyor.
 
Sempozyum programı kapsamında 07 Mayıs 2014 tarihinde Dara Antik Kenti ile Mardin İlindeki kültür varlıklarının bulundukları alanlara bir de gezi yapılacak.