KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Adana'nın Tarihi Yeniden Yazılıyor

Adana İli, Seyhan İlçesinde bulunan tarihi Tepebağ Höyüğünde Adana Müzesi Müdürlüğünce 2013 yılında moloz kaldırma ve yüzey temizliğiyle başlatılan kazı çalışmalarının ikinci sezonu olan 2014 yılı çalışmaları 13.01.2014 tarihinde başladı.
 
Söz konusu çalışmalar, Adana Müzesi Müdürlüğü başkanlığında, Çukurova Üniversitesi, Arkeoloji Bölümü Öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr.Fatih GÜLŞEN’in yer aldığı ekiple sürdürülmektedir.
 
Kazı çalışmalarında bu güne kadar çok sayıda Hellenistik ve Roma Dönemlerine ait küçük buluntular ve seramik parçaları ele geçmiştir.
 
Önemli buluntular içerisinde 5,5cm x 3,2cm ölçülerinde, üçgenimsi üzerinde bir figüre ait saçların bir kısmı, alnı, gözü ve göz kapakları görülen pişmiş topraktan yapılmış bir parça yer almaktadır. Dikkat çekici bir diğer buluntu ise bir seramik kâsenin üzerindeki kabartmalardır. Bu figürler, biri ağız kısmında diğeri kaide kısmına doğru olmak üzere iki çizgisel ve bezemeli bir alan içinde yer almaktadır. Ayrıca, taştan yapılmış alt ve bilek kısmı beyaz, orta kısmı yeşil renkte bir ayaktır.
 
Ayrıca çeşitli tipte kandiller seramik parçaları, amphora parçaları, unganeteriumlar ve pipo parçaları da ele geçen buluntular arasında yer almaktadır.
 
  • Adanatepebağ01
  • Adanatepebağ02
  • Adanatepebağ03
  • Adanatepebağ04
  • Adanatepebağ05