KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Bahreyn Ulusal Müzesi’nde “İslam Hat Sanatı’nın Beşyüz Yılı” Adlı Sergi Açıldı

Bahreyn’deki en eski ve en büyük devlet müzelerinden birisi olan Manama’daki Bahreyn Ulusal Müzesi 25. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında, 19 Ocak-13 Nisan 2014 tarihleri arasında Sakıp Sabancı Müzesi koleksiyonundan eserlerden oluşan bir sergiye ev sahipliği yapıyor.
 
Osmanlıda Kitap ve Hat Sanatı temalı serginin adı “İslam Hat Sanatı’nın Beş Yüz Yılı”. Sabancı Müzesi koleksiyonuna ait 86 adet eserden oluşan sergide, 15. yüzyıldan 20. yüzyıla tarihlenen ve İslam yazı sanatını yansıtan elyazmaları, cilt örnekleri, Osmanlı sultanlarına ait diplomatik belgeler, fermanlar ile yazı ustalarının kullandığı malzemelerin yanı sıra Osman Hamdi, Feyhaman Duran ve Şevket Dağ gibi ressamlara ait olan ve Osmanlıda kitap ve hat sanatını yansıtan tablolar yer almaktadır.
 
19 Ocak Pazar günü Bahreyn Kültür Bakanı Shaikka Mai bint Mohammed Al Khalifa’nın katılımıyla açılışı gerçekleştirilen sergiye Türkiye’den gazetecilerin yanı sıra yerel medya temsilcileri, BBC ve CNN gibi uluslar arası basın kuruluşlarının bölge muhabirleri ile Türk Büyükelçiliği’nden katılım olmuştur. Açılış kokteyli müze ziyaretçileri ve davetliler tarafından ilgi ile karşılanmıştır.

 
  • bahreyn01
  • bahreyn02
  • bahreyn03
  • bahreyn04
  • bahreyn05