KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Anadolu Mirasına Sahip Çıktı/AA

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık ile Dışişleri Bakanlığının sürdürdüğü temaslarla bugüne kadar Türkiye'ye iadesi sağlanan toplam eser sayısı 10 yılda, 4 bin 143'e ulaştı.
 
AA muhabirinin, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgiye göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2013'te de 30 tarihi eseri geri aldı.
 
Bakanlık, Uşak Müzesi Müdürlüğünden sahtesi ile değiştirildiği tespit edilen ve "İnterpol Çalıntı Sanat Eserleri Veri Tabanı"nda uluslararası alanda arattırılması sağlanan Kanatlı Denizatı Broşu'na benzer bir eserin Almanya, Hagen'de yürütülen bir soruşturma kapsamında bulunduğunu öğrendi.
 
İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Dairesi ve Interpol-Europol-Sirene Dairesi Başkanlıklarıyla koordineli olarak başlatılan üst düzey girişimlerin sonucunda eserin Türkiye'den kaçırılan Kanatlı Denizatı Broşu olduğu ortaya çıktı.
 
Geçen yıl, Bakan Ömer Çelik'in bizzat Almanya'ya giderek iade aldığı paha biçilemeyen eser, Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürlüğünde sergilenmeye başlandı.
 
İngiltere'de bir müzayedede satışa çıkarılan 17. ve 18. yüzyıla ait Osmanlı mezar taşları Türkiye'ye iade edildi. Türk-İslam Eserleri Müzesi Müdürlüğü ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan incelemeler sonucunda, İstanbul'dan çalındığı düşünülen mezar taşları, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde koruma altına alındı.
 
-En kıymetli kültür mirasları topraklarında
 
1998-1999 yılları arasında ABD, Almanya, İngiltere ve Danimarka'dan aralarında Atatürk'ün gümüş sigara tabakası, Herakles Lahdine ait Henkel koleksiyonunda bulunan eserler, Manş Denizi batığındaki eserler ve Divriği Ulu Camisi'ne ait ahşap panoların da bulunduğu toplam 18 eser iade edildi.
 
 Temasların çoğalmasıyla Türk müzelerindeki yerine kavuşan eserlerin sayısı hızla arttı. Topkapı Sarayı Müzesi'nden çalınan Kur'an-ı Kerim'in de yer aldığı 473 eser 2000-2001, 2. Abdülhamit'e ait eşyalar, Bronz Dionysos Heykeli, Münih'te iade edilen sikkeler, Nürnberg'de ele geçirilen mermer stel parçalar ve zırhlı imparator heykelinin başı gibi nadide eserlerin de bulunduğu 765 eserin 2002-2007'de iadesi sağlandı.
 
-En çok Sırbistan'dan geldi
 
Böylece 2003'ten bu yana ABD, İngiltere, Almanya, Avusturya, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Hırvatistan, İsviçre, Bulgaristan ve Sırbistan gibi ülkelerde bulunan Türkiye'ye ait 4 bin 143 eser geri alındı.
 
2003-2013 arasında Sırbistan'dan bin 865, Almanya'dan bin 241, İsviçre'den 397, Avusturya'dan 320, Hırvatistan'dan 133, İngiltere'den 59, ABD'den 42, Birleşik Arap Emirlikleri ile Avustralya'dan 23, Bulgaristan'dan 20 ve Fransa'dan 18 eser yurda döndürüldü.
 
İadesi sağlanan eserlerden bazıları şunlar:
 
"Aphrodisias Eserleri, tunç vazo, Herakles Lahdine ait parçalar, Boğazköy tabletleri ve sfenks, Roma ve Bizans sikkeleri, Bursa Osmanlı Evi Müzesi'nden çalınan şamdanlar, Geç Osmanlı Dönemi Etnoğrafik eser koleksiyonu, bronz vazo, Elmalı sikkeleri, Lidya eserleri, Girlandlı Lahit, Marsyas Heykeli, Aphrodisias Friz Bloğu, Gemici Feneri, Aphrodisias Ören Yeri'nden çalınan Meleager Başı, İzmir Birgi Aydınoğlu Mehmet Bey Camisi'nden çalınan minber kapısı, Erdek Açıkhava Müzesi'nden çalınan Torso, İzmir Müzesi Bahçesi'nden çalınan kadın heykeli, Efes Ören Yeri'nden çalınan kadın başı, Mustafa Kemal Atatürk'ün gümüş sigara tabakası, Herakles lahdine ait Henkel koleksiyonunda bulunan eserler, Divriği Ulu Camii'ye ait ahşap pano, Manş Denizi Batığı'ndaki eserler, Konya Beyşehir Eşrefoğlu Camisi giriş kapısı panoları, Heatrow Havaaalanı'nda ele geçirilen eserler, Menil Koleksiyonu'ndaki Zeugma Mozaiği'ne ait parçalar, Nuruosmaniye Kütüphanesi'nden çalınan Kur'an-ı Kerim, Oklahoma eserleri, Kalsruhe'den iade edilen pişmiş toprak heykelcik, Bronz Dionysos Heykeli, Sultan II.Adbülhamit ve kızı Ayşe Osmanoğlu'na ait eşyalar, Afrodisias Friz Bloğu, Birleşik Arap Emirlikleri'nden ele geçirilen eserler, Roma Dönemi'ne ait yüzük, Laodikya Antik Kenti'nden çalınan bronz el, Agora Ören Yeri'nden çalınan heykel başı, Balıkesir Saraylar Açıkhava Müzesi'nden çalınan zırhlı imparator heykeli başı ve Kocaeli Fuar Alanı'ndan çalınan heykel başı, Bremen Bit Pazarı'nda ele geçen 1182 eser, Sardis kökenli tıp aletleri, Tatarlı Tümülüsü'ne ait ahşaplar, Sırbistan'dan iadesi sağlanan 1865 eser, Almanya'dan iadesi sağlanan Boğazköy Sfenksi, Amerika'dan iadesi sağlanan Yorgun Herakles Heykeli ve Troya eserleri, Bursa Sinanpaşa Camisi çinileri, Dallas Sanat Müzesi'nden iadesi sağlanan Orpheus Mozaiği, Kanatlı Denizatı Broşu, Avustralya'dan getirilen 23 parça sikke, İngiltere'den getirilen 18. yüzyıl Osmanlı mezar taşları ve Aksaray Ulu Camii Minber Kapısı Kanatları"
 
AA
 
İngiltere'den Getirilen 18. yüzyıl Osmanlı Mezar Taşları
 
Kanatlı Denizatı Broşu
 
Dallas Sanat Müzesi'nden İadesi Sağlanan Orpheus Mozaiği
 
Bursa Sinanpaşa Camisi Çinileri
 
Amerika'dan İadesi Sağlanan Troya Eserleri
 
Amerika'dan İadesi Sağlanan Yorgun Herakles Heykeli