KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Topkapı Sarayı’nda “Seçkin Eğitimi” Paneli

Topkapı Sarayı Müzesi ve Topkapı Sarayını Sevenler Derneği’nin ortak çalışması olarak 24 Aralık Salı günü Topkapı Sarayı’nda, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi AVCI’nın katılımıyla “Mekteb-i Enderun’dan Mekteb-i Sultani’ye Seçkin Eğitimi” konulu bir panel düzenlendi.
 
Babüsselam içinde yer alan Topkapı Sarayı Müzesi Konferans Salonu’nda başlayan etkinlikte Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü ve Topkapı Sarayını Sevenler Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk DURSUN tarafından açılış konuşması olarak Kültür Tarihimizde İstanbul’da ve Saray’da “Özel Eğitim” konulu bir sunum yapıldı.
 
Daha sonra sırasıyla Galatasaraylılar Derneği Eski Başkanı Reha BİLGE, “Galatasaray Enderun Mektebi Kurucusu II. Bayezid ve Dönemi”; Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Vahdettin ENGİN, “Galatasaray Mekteb-i Sultanisi ve Türk Eğitim Tarihindeki Yeri”; Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem TOLGA ise “Darülfünun-ı Sultani'den Galatasaray Üniversitesi'ne Galatasaray'da Yüksek Öğretim” konularında birer sunum yaptı.
 
 
Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Sn. Nabi AVCI’nın yapmış olduğu son konuşmada ise seçkin eğitiminin önemi bir kez daha vurgulandı.
 
Etkinliğe Galatasaray camiasından ve Topkapı Sarayını Sevenler Derneği mensuplarından özellikle akademisyen, kültür sanat adamları ve öğrenciler büyük ilgi gösterdi.
 
Konferansın ardından Saray’ın ayakta kalan tek Enderun Eğitim Koğuşu olan “Hazine Koğuşu”nda davetlilere “Enderun Pilavı (iç pilav üzerine kuzu kızartması) ve Saray Zerdesi (bol safranlı)” ikram edildi.