KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Avrupa Miras Günleri

Ülkemizde 2007 yılından beri kutlanmakta olan Avrupa Miras Günleri etkinlikleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bursa Valiliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığının işbirliğiyle “Kırsal ve Kentsel Mirasın Birlikteliği” teması kapsamında 1-3 Kasım 2013 tarihlerinde Bursa’da gerçekleştirildi.
 
Etkinlik programı, 1 Kasım 2013 tarihinde düzenlenen “UNESCO Dünya Mirası Adaylık Süreci ve Yönetim Planı” konulu panelle başladı. Panelde Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Abdurrahman ARICI, Bursa Vali Yardımcısı Sayın Ahmet Hamdi USTA ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep ALTEPE’nin açılış konuşmalarının ardından Bursa’nın UNESCO Dünya Miras Listesi Adaylık Süreci, Türkiye’deki UNESCO Dünya Miras Alanları ve Avrupa Miras Günleri hakkında sunumlar gerçekleştirildi.
 
Avrupa Miras Günleri etkinlikleri kapsamında, 1 Kasım 2013 tarihinde Akçalar Aktopraklık Arkeoparkı ziyarete açıldı. 2 Kasım 2013 tarihinde ise Muradiye Külliyesi’nde bulunan ve restorasyonu tamamlanan türbelerin açılışı gerçekleştirildi.
 
Bu yıl Ülkemizde altıncısı düzenlenen ve Bursa’nın ulusal ve uluslararası platformda tanıtımına katkı sağlayacak olan Avrupa Miras Günlerinin “Kırsal ve Kentsel Mirasın Birlikteliği” teması kapsamında ayrıca Cumalıkızık ve İznik gezileri, çeşitli konserler, gösteriler, sergiler ve söyleşiler düzenlendi.