KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul Deniz Müzesi Açıldı

İstanbul ili, Beşiktaş İlçesinde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren İstanbul Deniz Müzesi 2008 yılında başlayan inşaat ve restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından çağdaş müzecilik anlayışına uygun ana teşhir binası, tarihi kayıklar galerisi, kültür sitesi ve açık sergi alanlarıyla 04.10.2013 tarihinde yeniden ziyarete açılmıştır. Müzedeki ana sergi binası 3 katlı olup, 20.000 m2’lik bir alana sahiptir. Ayrıca müzede 4 ana galeri, 2 oda, çocuk odası, sinevizyon odası, çok amaçlı salon, 2 sanat galerisi ve 2 fuaye bulunmaktadır.
 
Türkiye’nin ilk askeri müzesi olan İstanbul Deniz Müzesi, 1897 yılında 2’inci Abdülhamit’in izni ile Amiral Hikmet Paşa ve Binbaşı Süleyman Nutki’nin büyük çabaları sonucu “Müze ve Kütüphane idaresi” adıyla Tersane-i Amire’de (Haliç’te Tersane bölgesinde) küçük bir binada kurulmuş olup 1961 yılında bugünkü yerine taşınmıştır.
 
Türkiye’nin denizcilik alanında en büyük ve içerdiği koleksiyon çeşitliliği açısından dünyanın sayılı müzelerinden biri olan İstanbul Deniz Müzesi’nin koleksiyonunda, dünyanın yaşayan en eski kadırgasının da aralarında bulunduğu yaklaşık 20.000 adet eser bulunmaktadır. Konularına göre gruplandırılan koleksiyonların arasında Atatürk'ün eşyaları, tarihi kayıklar, silahlar, haritalar, resimler, gemi modelleri, gemi baş figürleri, seyir aletleri, gemi aksamları, plaketler, çanlar, armalar, tuğralar, sancaklar, fenerler, beratlar, fermanlar, el yazmaları, üniformalar, nişanlar, madalyalar, sikkeler, damgalar, mühürler, mezar taşları, kitabeler, taş baskılar, amforalar, saatler, mobilyalar ve fotoğraflar bulunmaktadır. Müze, kralların ve padişahların kullandığı "Saltanat Kayıkları"ndan 14'üne ev sahipliği yapmaktadır.
 
 
  • denizmuzesi01
  • denizmuzesi02
  • denizmuzesi03
  • denizmuzesi04
  • denizmuzesi05
  • denizmuzesi06
  • denizmuzesi07