KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Arıburnu Savaş Alanı Araştırmaları’nda Yeni Bulgular

2010 yılında başlanan ve bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen “Anzak (Arıburnu) Savaş Alanı Üzerine Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın Ortak Tarihsel ve Arkeolojik Araştırması Projesi” kapsamındaki çalışmalar sonucunda, 98 yıl öncesine ait siper, tünel ve çukurlara ulaşıldı.
 
Bakanlığız izinleri ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mithat ATABAY’ın başkanlığında yürütülen araştırmalar Türkiye ve Avustralya’dan arkeolog, tarihçi ve jeofizik uzmanları ile Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Müdürlüğü’nden bir uzmanın katılımıyla gerçekleştirildi.
 
25 Nisan - 12 Aralık 1915 tarihleri arasında cephenin en sıcak çatışmalarının yaşandığı kısımda sürdürülen 2013 araştırmalarında, Anzak siper sistemleri de incelendi.  Çalışmalarda, tarafların ön cephelerinin birbirine en yakın olduğu noktada mesafenin yalnızca 27 metre olduğu tespit edildi. Öte yandan, pek çok siper, lağım çukuru, makineli tüfek yeri ve telekomünikasyon siperleri, savaş sırasında siper yapımında kullanılan aletler, savaşta kullanılmış mermi parçaları, şarapnel parçaları ve siperlerde askerlerin kullandığı diğer malzemeler de bulundu.
 
2014 yılında da devam edecek olan “Anzak (Arıburnu) Savaş Alanı Üzerine Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın Ortak Tarihsel ve Arkeolojik Araştırması Projesi” sonucunda 2015 yılında Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda’da bir sergi düzenlenmesi öngörülüyor. Çalışma sonuçları ve Çanakkale Savaşları konusunda bilimsel verilere dayalı olarak hazırlanmaya başlanan kitabın ise 2015 yılında Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki ayrı dilde yayınlanması planlanıyor.