KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Yol Çalışmasında Roma Dönemi Mezarları Bulundu

Midyat Kaymakamlığı tarafından Suriyeli sığınmacıların yasadığı Çadır Kent yolunun genişletilmesi çalışmalarında Roma Dönemi'ne ait Pagan ritüellerine göre gömülen kaya mezarlar ortaya çıktı.
 
Midyat’ın ilk yerleşim yeri olan ve Süryaniler’in yoğunluklu olarak yaşadığı Akçakaya Mahallesi’nde bulunan Süryani Ortodoks Cemaati’ne ait Mor Hobil ve Mor Abrohom Manastırı yanındaki yol çalışması sırasında, is makinesinin kazı yaptığı alanda, ilk belirlemelere göre Roma dönemine ait kayaya oyulmus 4 oda mezar bulundu.
 
Mardin Müzesi Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen kazı çalışmalarında ilk belirlemelere göre oval görünümlü, dromoslu bir girişe sahip olan oda mezarın Roma Dönemine (M.S. 200-300) ait olduğu düşünülmektedir. Ortada bir kemerle iki bölmeye ayrılmış mezarın duvarlarına oyulmuş 10 adet nef bulunmaktadır. Doğu tarafında ana kayaya oyulmuş ön cephesi ve köseleri şekillendirilmiş bir adet lahit biçimli sanduka mezar yer alır. Roma Dönemi pagan geleneklerine göre gömü yapılmış mezarlarda çoklu gömü görülmektedir.
 
Kireç ve nem nedeniyle mezarlardaki kemikler oldukça tahrip olmuştur. Bulunan bir adet sunak tası ve kadehlerden gömü sırasında çeşitli sunumlar yapıldığı anlaşılmıştır. Mezardan cam ve metal bilezikler, pişmiş toprak kandiller, bronz sikkeler, cam gözyaşı şişesi parçaları, testi ve kap parçaları bulunmuştur.