KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

4. TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Milli Komisyonları Toplantısı Düzenlenmiştir

4. TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Milli Komisyonları Toplantısı 2-3 Eylül 2013 tarihleri arasında 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti ve 2013 UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti Eskişehir’de gerçekleştirilmiştir.
 
UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal OĞUZ tarafından yapılan açılışın ardından Eskişehir Valisi ve 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Güngör Azim TUNA, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen KASEİNOV ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI tarafından birer konuşma yapılmıştır.
 
TÜRKSOY Üyesi 13 ülke ile KKTC ve Rusya Federasyonu’ndan yaklaşık 135 uzmanın katıldığı toplantıda gerçekleştirilen eş zamanlı ve paralel oturumlarda, TÜRSKOY üyesi ülkeler 1. Eğitim Semineri, 2. Dünya Belleği Semineri, 2. Somut Kültürel ve Doğal Miras Semineri ve 6. Somut Olmayan Kültürel Miras Semineri düzenlenmiştir.
 
Ülke temsilcilerinin genel değerlendirmeleri ile birlikte toplantılarda daha fazla uluslararası ve bölgesel işbirliği, daha fazla kültürlerarası diyalog ve yakınlaşma imkânları üzerinde durulmuş ve önümüzdeki yıllarda işbirliği içerisinde bulunulabilecek konular saptanmıştır.
 
Bakanlığımızın icracı kurum olduğu konularda düzenlenen seminerlere, Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü ve Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı’ndan üst düzey yetkililer ve uzmanlar katılım sağlamıştır.