KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Aspendos Tiyatrosu Restorasyonu

Aspendos tiyatrosu tüm dünyadaki en iyi korunmuş Roma tiyatrosu, hatta en iyi korunmuş antik tiyatrodur. İki tepe üzerine kurulu Aspendos'un tiyatrosu, küçük tepenin doğu yamacına yaslanmıştır.
 
MS. 2. yy. da Marcus Aurelius (161-180) döneminde inşa edilen ve Tanrılar ile devrin İmparatorlarına adanan antik tiyatro 19. yüzyılda başlayan arkeolojik çalışmalarla ortaya çıkartılmıştır. Ulu Önder Atatürk'ün 1930 yılında ziyaret edip "onarılıp yeniden kullanılması" için direktifler verdiği Aspendos Tiyatrosu Bakanlığımız organizatörlüğünde, kendi adıyla anılan "Opera ve Bale Festivali"ne her yılın yaz aylarında dünya milletlerine ev sahipliği yapmaktadır.
 
2010 yılında kapsamlı projeleri Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından hazırlattırılan tiyatronun restorasyon çalışmalarına Ocak 2013 tarihinde başlanılmış olup Eylül 2014 tarihinde tamamlanması planlanmaktadır.
 
Ziyarete kapatılmadan sürdürülen restorasyon çalışmalarının tamamlanmasını müteakip antik tiyatronun aktif olarak sanat etkinliklerinde kullanılabilmesi sağlanacaktır.