KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Osmanlı Mezar Taşları Türkiye'ye Getiriliyor

İngiltere'de bir müzayededeki satışı Sayın Bakanımız Ömer Çelik'in girişimiyle durdurulan Osmanlı mezar taşları Türkiye'ye getiriliyor.
 
Sayın Bakan Çelik'in, Londra'da satışa çıkarılan 17'nci ve 18'inci yüzyıla ait dört Osmanlı mezar taşının satışının durdurulmasını sağlamasının ardından,Türk-İslam Eserleri Müzesi Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü uzmanlarınca gerçekleştirilen incelemeler sonucunda, mezar taşlarının İstanbul'dan çalındığına ilişkin kanaatin kuvvetlenmesi üzerine, Sayın  Bakanımızın talimatı ve Bakanlığın ısrarlı takibiyle yürütülen görüşmeler neticesinde, müzayede evi mezar taşlarının Türkiye'ye iadesini kabul etti.
 
Açıklamaya göre, mezar taşlarının iade işlemlerine ilişkin prosedür, 29 Ağustos 2013 tarihinde tamamlandı. Eserler, Londra Kültür ve Tanıtma Müşavirliğince müzayede evinden alınarak, Türkiye'nin Londra Büyükelçiliğine teslim edildi. 
 
Türkiye'ye getirilişinin ardından üzerlerinde uzmanlarca yapılacak incelemeler sonucunda mezar taşları ait oldukları yere konulacak. Yerleri bulunamayan mezar taşları ise uygun bir müzede sergilenecek.
 
Sayın Bakanımız Ömer Çelik, "Mezar taşları hayatın ve tarihin özeti, hayatın kodlarının nakşedildiği eserlerdir. Bunların korunması da kültürel mirasımızın korunmasının önceliklerindendir. Kültürel mirasın korunması, “geleceğimizin tarihi'nin inşası için temeldir” değerlendirmesinde bulundu ve bakanlığın bu konuda çok hassas olduğunu vurguladı.
 
Sayın Bakanımız, buna benzer olayların tekrarlanmaması için ilgili kurumlara "tarihi eserlerin korunmasında hassasiyetin daha da artırılması" talimatını verdi.