KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Aizanoi Tiyatrosu'ndan Beklenen Ses Geldi..

Kütahya İli, Çavdarhisar İlçesi, Aizanoi Antik Kenti’nde Bakanlıgımız ve Pamukkale Üniversitesi adına Doç. Dr. Elif ÖZER’in baskanlıgında sürdürülen çalısmalar sırasında çıplak ve pelerinli bir erkek heykeli bulundu.
 
2012 kazı sezonunda Tiyatroda baslatılan çalısmalarda öncelikle sahne yapısından düsen mimari tasların kaldırılması gerçeklestirildi. Bu yıl itibariyle de tiyatroda kazı çalısmaları sürdürüldü. Aynı zamanda tiyatro restorasyon projesinin ilk ayagı olan restitüsyon projesini hazırlanmasına baslandı. 2012 yılından beri Tiyatroda sürdürülen bu çalısmalar sonuçlarını vermeye basladı. Tiyatronun güneyinde yapılan kazı çalısmalarında, cephesinde çıplak ve pelerinli bir erkek heykeli bulundu.
 
Tiyatro sahne binasının Stadiuma bakan cephesine ait olabilecegi düsünülen heykelin ilk çalısmalara göre Klasik dönem atlet heykelleri gibi islendigi ve Roma Dönemi, M.S. 2. yüzyıl kopyası olabilecegi öngörülüyor. Heykel üzerinde yapılacak detaylı çalısmalardan sonra daha net bilgiler elde edilmesi beklenirken, ilerleyen çalısmalarda heykelin eksik olan diger parçalarının bulunması hedefleniyor.