KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Uluslararası Müzeler Konseyi’nin (ICOM) 23. Genel Konferansı’nda Müzeciler ve Uzmanlar Rio De Janeiro’da Buluştu

ICOM’un üç yılda bir düzenlenen 23. Genel Konferansı bu yıl, Müzeler (Bellek +Yaratıcılık) =  Toplumsal Değişim teması çerçevesinde 10-17 Ağustos 2013 tarihleri arasında Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde gerçekleştirildi. Toplantıya 103 ülkeden 1894 müzeci ve uzman katılmıştır.
 
Ülkemizi temsilen ICOM’un 23. Genel Konferansı’na, ICOM Türkiye Milli Komitesi Başkan Vekili ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Vekili Zülküf Yılmaz, ICOM Türkiye Milli Komitesi üyelerinden ve ICOM Kent Müzeleri Komitesi (CAMOC) Başkanı Suay Aksoy, Prof. Dr. Ayşen Savaş, Yrd. Doç. Dr. Nevra Ertürk ve Yrd. Doç. Dr. Hanzade Uralman katılmıştır. Üyelerimizden Yrd. Doç. Dr. Hanzade Uralman Pazarlama ve Halkla İlişkiler Komitesi’nin (MPR) oturumunda, “Rahmi M. Koç. Müzesi’nin Marka Kimliği: Rahmi. M. Koç Müzesi Pazarlama Odaklı Bir Bilim Müzesi Midir?” başlıklı bir sunum gerçekleştirmiştir.   
 
Rio de Janeiro’da yapılan oylama sonucuna göre, ICOM’un 2013-2016 Dönemi yönetimine seçilmiş olan isimler sırasıyla şöyledir; ICOM Başkanı Prof. Dr. Hans-Martin Hinz (Almanya), Başkan Yardımcıları Dr. George Okello Abungu (Kenya) ve Teresa C. Moletta Scheiner (Brezilya); Mali İşler Sorumlusu Anne-Catherine Hauglustaine-Robert (Fransa); Mütevelli Heyeti Üyeleri, Ossama A. W. Abdel Meguid (Mısır), Laishun An (Çin), In-Kyung Chang (Kore), Luisa de Peña Díaz (Dominik Cumhuriyeti), Willem De Vos (Belçika), Alberto Garlandini (İtalya), Goranka Horjan (Hırvatistan), Peter Keller (Avusturya), Diana Pardue (ABD), Regine Schulz (Almanya) ve Merete Ipsen (Danimarka).
Ülkemiz adına gurur verici bir gelişme, ICOM’un Danışma Kurulu Başkanlığı’na Türkiye’den Suay Aksoy’un seçilmesidir. Kendisini içtenlikle kutlar, iyi ve verimli bir çalışma dönemi geçirmesini dileriz. 2011-2013 Dönemi’nde ICOM’un Teknik Komiteleri’nden Afet Yardımı Çalışma Ekibi’nde (DRTF) görev alan Yrd. Doç. Dr. Nevra Ertürk, aynı komitede çalışmalarına devam edecektir. Kendisine çalışmalarında başarılar diler, ICOM Türkiye Milli Komitesi üyelerinin uzmanlık alanlarına göre ICOM’un gerek uluslararası komitelerinde, gerekse teknik komitelerinde daha fazla sayıda temsil edilmesini temenni ederiz.

ICOM Türkiye Milli Komitesi
İcra Kurulu