KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Smithsonian Enstitüsü İle Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Arasında İşbirliği

2014 yılının İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin 100.kuruluş yıldönümü olması nedeniyle düzenlenecek etkinlikler kapsamında işbirliği yapmak üzere, Smithsonian Enstitüsü bünyesindeki galerilerin Baş Küratörü Massumeh Farhad, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nü temaslarda bulunmak üzere ziyaret etmiştir.
Bu ziyaret neticesinde Enstitü bünyesinde yer alan galerilerde “The Art of Koran” başlıklı bir sergi düzenlenmesi öngörülmektedir. Bu sergi 2014 yılının İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin 100.kuruluş yıldönümü olması nedeniyle daha da farklı bir önem taşımaktadır.
ABD’nin Washington kentinde yer alan Arthur M.Sackler Gallery and Freer of Art adlı bu müzede toplam 137 milyon eser bulunmakta ve ABD hükümeti tarafından yönetilen tek müze konumunda olup, dünyaca ünlü müzeler arasında yer almaktadır.
Dünyanın en büyük müze ve araştırma kompleksi olan bu müze, 1846 yılında James Smithson adındaki kişinin bağışları ile hayat bulmuş, zaman içinde hızla gelişerek uluslararası boyut kazanmıştır. Bu müzede 200 bilim adamı çalışmakta ve yılda 6,8 milyon kişi bu müzeyi ziyaret etmektedir.
Bilgiyi artırmak ve yaymak amacıyla kurulmuş olan bu müze, doğa tarihi, havacılık ve sanat müzesinden oluşmakta, ABD tarihi ve uluslararası kültür açısından büyük önem taşımaktadır.
Smithsonian Enstitüsü her yıl değişik ülkelerin katımlıyla adeta bayram havasıyla geçen müzecilik faaliyeti yapmaktadır. Geleneksel olarak düzenlenen bu faaliyetler kapsamında 2014 yılının İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin 100.kuruluş yıldönümü olması nedeniyle düzenlenecek olan “The Art Of Koran” başlıklı sergide ülkemizin İslam eserleriyle yer alması milli ve manevi değerlerimizin yurt dışına açılması, turizm potansiyelinin gelişmesi ve kültürümüzün yaygınlaşması açısından büyük önem taşımaktadır.
Smithsonian Enstütüsü bünyesindeki Arthur M.Sackler Gallery and Freer Gallery of Art Baş Küratörü Massumeh Farhad’ın genel müdürlüğümüzü ziyaretinde genel müdürlüğümüz yetkili kişileri de katılmış, ve  2014 yılının İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin 100.kuruluş yıldönümü olması nedeniyle düzenlenecek etkinliklerle ilgili olarak değişik fikir alışverişinde bulunulmuştur.
 
Arthur M. Sackler Gallery and Freer Gallery of Art’da, 24 Ekim 2009-24 Ocak 2010 tarihlerinde, Topkapı Sarayı Müzesi’nden 11 eserin gösterime sunulduğu "Falnama: The Book of Omens” başlıklı sergi.