KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

"Türkiye’nin Uygarlıkları" Sergisi

 
 
Kore ile ülkemiz arasındaki diplomatik ilişkilerin 55. yıldönümü nedeniyle 30 Nisan–2 Eylül 2012 tarihleri arasında Kore Ulusal Müzesi’nde (Seul), 08 Ekim 2013–27 Ocak 2013 tarihleri arasında ise Busan Müzesi’nde teşhir edilmek üzere “The Civilizations of Turkey” adlı bir sergi düzenlenmiştir.
 
 

Sergide İstanbul Arkeoloji, Topkapı Sarayı ve Türk ve İslam Eserleri Müzeleri ile Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesine ait 151 adet eserle 1 adet mulaj gösterime sunulmuştur.

 

 

Serginin Kore Ulusal Müzesi'nde 30 Nisan 2012 tarihinde gerçekleştirilmiş olan açılışına Bakanlığımızdan bir heyet katılmıştır.

 

 

 
Sergide Troya kenti buluntusu depaslar, takılar, Hitit İmparatorluğuna ait ünlü Kadeş Antlaşması, libasyon kabı, bağış belgeleri ve kabartmalar, Helenistik Dönem’in ünlü komutanı Büyük İskender’e ait mermer baş ile Roma Dönemi imparatorlarından Marcus Aurelius’e ait heykel başı ve bu dönemlere ait plastik sanat eserleri ve sikkeler, Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu Dönemi’nden Mermer Büyük Constantinus’a ait heykel başı, madalyon ve rölikerler, Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nin çini ve seramikleri ile İmparatorlara ait görkemli sorguçlar kılıçlar, zehgirler, kaftanlar, seccadeler ve günlük kullanım eşyaları gibi eserler gösterime sunulmuştur. Seul’daki sergiyi 210.643 kişi ziyaret etmiştir.
 

 
Serginin Busan’daki açılışı 08 Ekim 2012 tarihinde Sayın Müsteşarımız Özgür ÖZASLAN’ başkanlığındaki bir heyetin katılımı ile gerçekleşmiştir. Eserler 27 Ocak 2013 tarihine kadar Busan Müzesinde teşhir edilmiştir.
 
 
Serginin Busan ayağını 58.092 kişi ziyaret etmiştir.