KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

"İslam: İnanç ve İbadet" Sergisi

“İSLAM: İNANÇ VE İBADET”SERGİSİ

 

 

Sergi, Birleşik Arap Emirlikleri, Abu Dhabi Emirlik Sarayı’nda 22 Temmuz-07 Ekim 2009 tarihleri arasında gösterime sunulmuştur.

 


 

 

Serginin açılışında, Devlet Bakanı Selma Aliye KAVAF, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet YILMAZ, Türkiye’nin Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi Hakkı AKİL, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan DÜZGÜN, Kültürel Faaliyetler ve Dış İlişkiler Şubesi Müdürü Nilüfer ERTAN, İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi Müdür Vekili Ayşe ERDOĞDU ile Abu Dhabi Kültürel ve Tarihsel Miras İdaresi Başkanı Sultan Bin Tahnoon Al Nahyan ve beraberindeki heyet hazır bulunmuşlardır. 

 


 

Bu sergi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve kütüphanelerden seçilen eserlerden oluşmuş ve Abu Dhabi’ye gönderilen ilk eski eser sergisi olma özelliğini taşımıştır. Bu nedenle, daha önce yurtdışında sergilenmemiş ve İslami döneme tarihlenen, dolayısıyla özel önemi olan eserler ağırlıklı olarak sergilenmiştir.

 

 

 

 

Sergide, başta İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi’nden olmak üzere İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi, Konya Mevlana Müzesi, İstanbul Galata Mevlevihanesi Müzesi, Millet Yazma Eserler Kütüphanesi ve Beyazıt Kütüphanesi’ne ait 158 adet eser teşhir edilmiştir.

 

 

 

Teşhir edilen eserler arasında, İslam inancı ve ibadetini yansıtan Kuran-ı Kerimler, İşlemeli ve yazılı örtüler, kabe resimleri, rahle, levhalar, Kuran-ı Kerim mahfazası, tespih, takke, sarık, leğen-ibrik, seccadeler, kandil, şamdan, gülabdan, zemzem şişeleri gibi eserler yer almıştır.

 

 

 

Sergiyi 20.733 kişi ziyaret etmiştir.