KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

"Evet-Ja, Ich Will! 1800’den Bugüne Düğün Kültürü Ve Modası: Bir Alman-Türk Karşılaşması" Sergisi

"EVET-JA, ICH WILL! 1800’DEN BUGÜNE DÜĞÜN KÜLTÜRÜ VE MODASI: BİR ALMAN-TÜRK KARŞILAŞMASI"SERGİSİ

 

 

 

 

Almanya’da iki ayrı şehirde teşhir edilmek üzere hazırlanan sergi, 17 Ağustos 2008-25 Ocak 2009 tarihleri arasında Dortmund Sanat ve Kültür Tarihi Müzesinde, 07 Mart-07 Haziran 2009 tarihleri arasında ise Mannheim Reiss Engelhorn Müzesinde gösterime sunulmuştur.

 

 

 

 

Serginin açılışına Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Sn. Orhan DÜZGÜN, Müzeler ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı, Avrupa Birliği, Dış İlişkiler ve Kültürel Faaliyetler Şubesi Kültür ve Turizm Uzmanı Melek Olcay KABAR ile Ankara Etnografya Müzesi Müdürü Mehmet Yücel KUMANDAŞ katılmışlardır.

 

 

 

 

“Evet – Ja, ich will! 1800’den Bugüne Düğün Kültürü ve Modası: Bir Alman – Türk Karşılaşması” adlı sergi Türkiye ve Almanya’daki düğün geleneklerinin benzerliklerinin anlatılması yoluyla kültürler arası diyaloga katkıda bulunmak ve ülkelerin kendi kültürlerinde unutulmaya yüz tutmuş adetleri hatırlatmak amacıyla düzenlenmiştir.

 

 

 

Sergide Almanya’daki müze ve koleksiyonlara ait eserlerle birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Ankara Etnoğrafya Müzesinden 31, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesinden 31, Topkapı Sarayı Müzesinden 6 eser ile Sadberk Hanım Müzesinden 52, Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesinden 88, 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesinden 1 ve Ahmet Ö. Erdönmez koleksiyonuna ait 63 eser olmak üzere toplam 272 eser yer almıştır.

 

 

 

Toplumsal yaşamda önemli bir yeri olan düğün kavramıyla ilgili her iki ülkenin geleneklerinin zengin bir içerikle yansıtılmasını sağlamak amacıyla sergilenen eserlerin farklı bölgelere, zaman dilimlerine ve toplumun farklı kesimlerine ait düğün kıyafetleri ve takıları ile her türlü çeyiz malzemesinden oluşmasına özen gösterilen sergiyi 23.547 kişi ziyaret edilmiştir.