KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

"Hadrian Empire And Conflict" Sergisi

"HADRIAN EMPIRE AND CONFLICT"SERGİSİ

 

 

 

“Hadrian: Empire And Conflict” adlı sergi, İngiltere Londra British Museum’da 24 Temmuz- 26 Ekim 2008 tarihleri arasında düzenlenmiştir. Serginin açılışına Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Sn. Orhan DÜZGÜN ve Burdur Müzesi Müdürü Hacı Ali EKİNCİ katılmışlardır.

 

 

Roma İmparatoru Hadrian’ın, son bilimsel çalışmalar ve bulunan arkeolojik eserler ışığında kişiliğinin, siyaset, ekonomi, mimari ve modern yaşama etkilerinin irdelendiği söz konusu sergide 10 ayrı ülkeden 32 kuruma ait eserler teşhir edilmiştir. Ülkemizden de Sagalassos Antik Kentinden yakın geçmişte açığa çıkartılan ve Burdur Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen Hadrian’ın mermer heykel başı ile aynı esere ait iki parçadan oluşan heykel bacağı bu sergide yer almıştır.

 

 

Büyük ilgi gören ve 244.044 kişi tarafından ziyaret edilen sergiyle ilgili basında yer alan haberlerin tamamında Türkiye’den giden Hadrian büstünün son dönemde bulunan en önemli tarihi eserler arasında olduğuna değinilmiş ve eserin ilk defa yurt dışında sergilendiği vurgulanmıştır.