KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

"Stil ve Statü - Osmanlı Türkiye'sinden Saray Giysileri" Sergisi

STİL VE STATÜ: OSMANLI TÜRKİYE’SİNDEN SARAY GİYSİLERİ SERGİSİ

A.B.D’de Washington D.C. Smithsonian Enstitüsü bünyesindeki Arthur M.Sackler Galeri’sinde 29 Ekim 2005 günü açılışı yapılan sergi 22 Ocak 2006 tarihine kadar teşhir edilmiştir.

Sergide Topkapı Sarayı Müzesi’nden 46 adet, Konya Müzesi’nden 4 adet olmak üzere toplam 50 parça imparatorluk kaftanı ve tekstil örnekleri yer almıştır.

Ayrıca sergi, Türkiye dışındaki bazı müze ve koleksiyonlardan seçilen eserlerle de desteklenmiştir.

Bu sergi, güç ve görkemin yanı sıra sanatın tüm inceliklerini de gözler önüne seren 16. ve 17. yüzyıllara tarihlenen eserlerden oluşan bir sergidir.

Sergide, Osmanlıların çeşitli motifleri kendine özgü bir görsel dil yaratacak şekilde kullandığı ve adeta bir marka oluşturduğu vurgulanmış, böylece imparatorluğun gelişen siyasi iktidarı ve büyüyen ekonomik gücüyle özdeşleşen bu markanın, özel bir stil ve statü yarattığı gösterilmiştir.

Sergi temasına uygun moda gösterileri, konferans ve programlarla renklendirilen Stil ve Statü Sergisi yoğun ilgi görmüş ve 103.212 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

Bu sergideki eserlerin motif ve desenlerinin günümüz sanatçı ve tasarımcılarının çalışmalarına ilham kaynağı olacağı düşünülmektedir.