KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Nevşehir Ürgüp Müze Müdürlüğü


ÜRGÜP MÜZESİ MÜDÜRLÜĞÜ

İletişm Bilgileri
Adres:
Cumhuriyet Mahallesi, Atatürk Bulvarı, Mehmet Akif Ersoy Parkı No:39 Ürgüp / NEVŞEHİR
Tel: 0384 341 40 82    
E-posta: urgupmuzesi@kultur.gov.tr

Sorumlu Olduğu İl/İlçe:
Nevşehir/Ürgüp

Bağlı Birimleri:
Ürgüp Müzesi
Sobessos ÖrenyeriÜRGÜP MÜZESİ

Adres:
Cumhuriyet Mahallesi, Atatürk Bulvarı, Belediye Parkiçi No:39 Ürgüp / NEVŞEHİR
Müze Ziyaret Saatleri:
Yaz: 08.45-17.00
Kış: 08.45-17.00


Müze binasının arsası, Ürgüp Belediyesinden tahsis edilerek 1968 yılında inşaatına başlanmış ve 1971 yılında tamamlanarak  ziyarete açılmıştır. Binanın güney, doğu ve batı cephelerinde, revaklarda ve giriş merdivenlerinde taş, pişmiş toprak eserler; giriş bölümünde Mustafa Paşa kasabası sınırları içinden çıkarılan Neojen-Miocene 10 milyon yıl öncesine tarihlendirilen mamut dişi fosiller sergilenmektedir. Teşhir salonunun ilk bölümünde sergilenen ve Acıgöl civarından çıkarıldığı bilinen deniz canlı fosilleri İç Anadolu’nun Mesozoyik III. Jeolojik zamanında (230-65 milyon yıl) Neotetis diye adlandırılan iç deniz-göl olduğunun ispatı açısından önemli doğal eserlerdendir.
Teşhir salonunun arkeolojik bölümünde Eski Tunç Çağı, Helenistik, Roma, Bizans Dönemlerine ait pişmiş toprak el yapımı seramikler, metal ve cam eserler; Grek, Roma, Selçuklu, Beylikler, Bizans, Osmanlı dönemlerine ait altın, gümüş, bronz sikkeler ve madalyalar yer almaktadır. Etnografik seksiyonda ise Ürgüp civarının yaşantısını, kültürünü yansıtan dokuma malzemeler, madeni, taş, cam, seramik eserler, gümüş takılar, kemerler, mühürler ve mühür baskıları, mutfak gereçleri, fenerler, lambalar, fermanlar, kadın-erkek giysileri, silahlar, kapı tokmakları, kılıç, tabanca, nargile ve sigara ağızlıkları sergilenmektedir.

  • Nevşehir-Ürgüp-ÜrgüpMüze01.jpg
  • Nevşehir-Ürgüp-ÜrgüpMüze02.jpg
  • Nevşehir-Ürgüp-ÜrgüpMüze03.jpg
  • Nevşehir-Ürgüp-ÜrgüpMüze04.jpgSOBESSOS ÖRENYERİ:

Adres:
Şahin Efendi Köyü, Örencin Mevkii - Ürgüp
Müze Ziyaret Saatleri: Ziyarete kapalı.

 
Ürgüp-Soğanlı yolu üzerinde, Ürgüp'e 30 km uzaklıktaki Şahin Efendi köyündeki Sobessos Antik Kentinde yapılan kazılar sonucu açığa çıkarılan yaşamsal mekanlar sergilenmektedir. Yaklaşık 400 metrekarelik bir alanı kaplayan toplantı salonu oldukça ilgi çekicidir. İki odası ve büyük bir salonu bulunan toplantı salonunun tabanı renkli taş ve cam kullanılarak, ustalıkla ele alınmış mozaiklerle süslüdür. Diğer iki odada mezar yapısı bulunur. Yapı 4.yy. ortalarına ve 5. yüzyıla tarihlenmektedir.
Değişik renkli taşlardan yapılmış geometrik motiflerle süslü mozaikli odanın zemininde saç örgülerinden oluşan sivastika, meander ve haç motifleri dikkat çekicidir. Toplantı salonunun üzerine, doğu duvarına yakın biçimde şapel ilave edilmiş ve 6. yüzyılın ortasına tarihlenmektedir.
Kentin hamam kompleksinde ise, mozaikli apoditorium (soyunma yeri), tepidarium (ılıklık bölümü), caldariumu (sıcaklık), yarım daire ile destekli sarnıcı görmek mümkündür. Geç Roma Dönemi’ne ait bu yapı Erken Hıristiyanlık Dönemi’nde işlevsel değişikliğe uğramıştır.
Antik kaynaklarda adı geçse de ancak 2002 yılında izi bulunan Antik Kent gizemini hala korusa da açığa çıkarılan mekanlar oldukça merak uyandırıcıdır.
  • Nevşehir-Ürgüp-Sobessos01.jpg
  • Nevşehir-Ürgüp-Sobessos02.jpg
  • Nevşehir-Ürgüp-Sobessos03.jpg
  • Nevşehir-Ürgüp-Sobessos04.jpg