KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Sakarya Müze Müdürlüğü

MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ ADISAKARYA MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ

Müze Müdürlüğü İletişim Bilgileri

Adres: Semerciler Mah. Sait Faik Sok. No:36 SAKARYA

Tel: (0264) 277 36 68

Faks: (0264) 274 25 15

e-posta: sakaryamuzesi@kultur.gov.tr

Müze Müdürlüğü Merkez Müzesine ilişkin genel bilgiler

Sakarya İli, Merkez İlçesi, Semerciler Mahallesi, Milli Egemenlik Caddesi, İstasyon karşısında yer alan Müze, bahçesi ile birlikte 1290 m2 lik bir alan üzerine kurulmuştur.

 

Müze binası 1911915 yılları arasında dönemin Askerlik Şubesi Başkanı Binbaşı Baha Bey tarafından zemin katla birlikte 3 katlı olarak yaptırılmış, daha sonra Atatürk'ün yakın arkadaşı Milletvekili Hasan Cavit Bey tarafından satın alınmıştır. Adapazarı'nı ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk 14-22 haziran 1922 tarihleri arasında bu evde annesi ile buluşmuş ve misafir kalmıştır. Atatürk Evi olarak bilinen bu konut, Adapazarı'nda meydana gelen 1967 depreminde büyük ölçüde hasar görmüştür. Sivil mimarlık örneği olarak 1983 yılında tescil edilen yapı, Bakanlığımızca kamulaştırılıp, dış görünümü aslına uygun bir şekilde, içte ise tamamen değişikliğe uğratılıp müze olarak inşa edilmiştir. Zemin katta büro odaları, birinci katta müdür odası ve teşhir salonu, ikinci katta ise konferans salonu bulunmaktadır.

 

Müzenin teşhir salonunda tarih öncesi çağlar ile Roma ve Bizans Dönemi'ne ait etnografik eserler sergilenmektedir. Müzenin bahçesinde, Sakarya İli sınırları içinde bulunan Roma ve Bizans dönemlerine ait mimari parçalar, mezar taşları, sunaklar, yazıtlı taşlar, ostotek, pişmiş toprak erzak küpü ve sütun kaideleri sergilenmektedir.

Merkez Müzedeki Eser Sayısı

Arkeolojik Eser: 130

Etnografik Eser: 184

El Yazması Kitap: 4

Sikke: 1205

Mühür ve Mühür Baskısı: 11