KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Adana Müze Müdürlüğü

MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ ADI

ADANA MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ

Müze Müdürlüğü İletişim Bilgileri

Adres: Fuzuli Caddesi No:10 Seyhan/ADANA
adanamuzesi@kulturgov.tr

Müze Müdürlüğü Merkez Müzesine ilişkin genel bilgiler

1924 yılında Cafer Paşa Medresesinde kurulan ilk müze 1950 yılında bugünkü Etnografya Müzesine taşınmıştır. 5 Ocak 1972 yılından bu yana da şimdiki binasında faaliyet göstermektedir.

 

Merkez Müzedeki Eser Sayısı

Arkeolojik Eser: 17.071

Sikke: 26.547

 

Müze Müdürlüğüne Bağlı Birimlerin iletişim bilgileri

 

Birim Adı ve Adresi

Etnoğrafya Müzesi Ziyapaşa Bulvarı No:108, Seyhan/ADANA

Tel: 0322 3633717

Fax:

e-posta: adanaetnografyamuzesi@kultur.gov.tr

 

Birim Adı ve Adresi

Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi Seyhan Caddesi No:59, Seyhan/ADANA

Tel: 00322 3597866

Faks: -

e-posta: -

 

Birim Adı ve Adresi

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi Kızyusuflu Köyü, Kadirli/OSMANİYE

Tel: 0328 7192417

Faks: -

e-posta: osmaniyemuzesi@kultur.gov.tr

 

Birim Adı ve Adresi

Misis Mozaik Müzesi Yakapınar Beldesi, Yüreğir/ADANA

Tel: 0322 3934784

Faks: -

e-posta: misismuzesi@kultur.gov.tr

 

 

 

Müze Müdürlüğüne Bağlı Birimlere ilişkin genel bilgiler

 

Etnoğrafya Müzesi

1845 yılında yapılmış olan  kilise binası restore edilerek 1983 yılında Etnografya Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Tek bir  salondan oluşan Müzede Türkmen aşiret yaşantısından giyisiler, takılar, günlük kullanım  araçları, kilimler, temsili yörük çadırı, el dokuma tezgahı, şark köşesi, silahlar ve Kur-anı Kerim ve cüzleri sergilenmektedir. Bahçesinde ise kitabeler ve 17. ve 18. yüzyıla ait mezar taşları yer almaktadır.

 

Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi

19.yüzyılda yapılmış geleneksel Adana evlerindendir. Ramazan oğullarından Suphi Paşaya ait olan binada Mustafa Kemal Atatürk 15 Mart 1923 tarihinde eşi ile birlikte misafir olmuştur. Bina 1981 yılında  müze olarak ziyarete açılmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Adana’ya geliş günü olan 15 Mart tarihi her yıl resmi törenle bu binada kutlanmaktadır. Kütüphane, Bilimsel Çalışma Odası, Yatak Odası, Çalışma Odası, Basın Odası, Mücahitler Odası, Oturma Odası, Hatay Odası, Silah Odası Odası, ve Kuvai Milliye Odasında çeşitli eşyalar sergilenmektedir.

Yeniden restore edilerek düzenlenen Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi yeni haliyle 15 Mart 2003 tarihinde ziyarete açılmıştır.

 

Karatepe-Aslantaş Açık Hava Müzesi

Osmaniye İli, Kadirli ilçe merkezinin 20km. doğrultusunda Aslantaş Baraj Gölü kıyısında yer almaktadır.

1947 yılında başlatılan kazı ve restorasyon çalışmaları çalışmalarına Prof.Dr.Halet ÇAMBEL tarafından günümüzde halen devam etmektedir. Kale Adana Ovası Hükümdarı Asatiwatas tarafından krallığını vahşi kavimlere karşı korumak üzere kurulmuştur. Fırtına Tanrısı Baal’in Heykeli, kale kapılarının girişlerinden aslan ve sphenxler, hiyeroglif ve Fenike Yazıtları ve rölyefli orthostatları ile kendi tarihsel ve doğal çevresi içinde oldukça önemli bir yere sahiptir.

 

Misis Mozaik Müzesi

Adana-Ceyhan arasında tarihi İpek Yolu üzerinde Adana’ya yaklaşık 26 km uzaklıktadır. Misis Antik kenti sınırları içerisindeki bir bazilikaya ait insutu zemin mozaiklerinin sergilendiği bir müzedir.

Mozaik 1956 yılında bulunmuş ve Misis Hüyüğünde kazı yapan Alman Arkeoloji Heyetinden Prof.Dr. H.Theodor Bossert ile Dr. Ludwig Budde tarafından yapılın kazılarla mozaikli alan ortaya çıkarılmıştır. Kompozisyonun tam ortasında bir masa veya sehpa şeklinde yapılmış bir kümes etrafında Hazreti Nuh Peygamberin tufanda gemisinin aldığı 23 adet kuş ve kümes hayvanları ile bunların etrafında vahşi ve evcil hayvan türleri yer almaktadır. Mozaik M.S. 4. yüzyıla tarihlenmektedir.

 

Bağlı Müzelere ilişkin eser sayıları

 

Etnoğrafya Müzesi: 2775 adet etnografik eser