KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Expo 2023 Onikişubat/Kahramanmaraş “Otuz Altı Fuji Dağı Manzarası (Gıken)” sergisi

Japon Sanatçı Yoshitake Matsushita tarafından yapılan ve 6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen depremlerden etkilenen şehirlerde sergilenmesi için ülkemize hibe edilen “GIKEN” adlı resim serisinden oluşan sergi  Kahramanmaraş’ta Expo 2023 sergi alanında gösterime sunulmuştur.

Japon inanç ve kültüründe önemli bir anlam taşıyan ve Japon sanatına sık sık konu olan Fuji dağı, Yoshitake Matsushita tarafından “Fuji Dağının Otuzaltı Manzarası” adı altında, geleneksel Ukiyo-e resim serisinde kumaş üzerine ipek, pamuk, altın ip, kağıt gibi hassas materyallerin dokunmasıyla yapılmıştır. Resim serisinde Fuji Dağı, farklı mevsimlerde ve hava koşullarında, farklı noktalardan ve mesafelerden görüldüğü şekliyle tasvir edilmiştir.

29 Ocak 2024 tarihinde Kahramanmaraş Expo 2023 fuar alanında ziyarete açılan sergi, 29 Şubat 2024 tarihine kadar ziyarete açık olacak. Daha sonra 2024 yılı boyunca Adana, Osmaniye, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Elazığ, Malatya ve Adıyaman illerinde sergilenecektir.